Kvalitný spánok je pre deti absolútne kľúčový. Počas spánku sa vyvíjajú a regenerujú. Naberajú silu, aby sa mohli po prebudení učiť novým zručnostiam a spoznávať svet. Aby deti dobre spali, potrebujú na to správne podmienky. Konkrétne sa jedná o matrac, vankúš a prikrývku. Zistite, čo všetko ovplyvňuje kvalitu spánku detí.
Pri výbere matraca zohľadnite najmä vek dieťa. Požiadavky na matrac pre bábätká sú iné ako požiadavky na matrac pre dospievajúcich. Všeobecne platí, že by deti mali spať na tvrdšom matraci, ktorý ich chrbtici poskytne dostatočnú oporu. Do postieľky rozhodne nepatrí matrac z pamäťovej peny. Tá sa pod tlakom tvaruje, takže neposkytuje dostatočnú oporu pre správny vývoj dieťaťa.
Kvôli ochrane matraca pred vlhkosťou a zašpinením sa oplatí obstarať chránič s nepriepustnou vrstvou.
Po výbere správneho matraca príde na rad výber prikrývok a vankúšov pre dojčatá. Premýšľali ste niekedy nad tým, kedy a či dať bábätku vankúš? Mali by ste vedieť, že pediatri spanie bábätkám na vankúšoch neodporúčajú. Vankúšik pre bábätko do postieľky nepatrí najmä z 2 dôvodov:
Kedy sa už odporúča dať pod hlavičku bábätka vankúš? Akonáhle sú deti staršie a začnú si pod hlavičku strkať prikrývku.
Podľa odborníkov sa vankúš dáva do postieľky 2-ročným deťom, teda batoľatám. Môžete sa tiež stretnúť s odporúčaním vankúša až od 3 rokov. Najčastejšie dávajú rodičia deťom vankúš v čase, keď detskú postieľku menia za polovičnú alebo klasickú dospelácku posteľ.
Zabudnite však na klasické vankúše s veľkosťou 50 × 70 cm alebo 70 × 90 cm, na ktorých spia dospelí. Vankúš pre deti by mal byť menší, odporúča sa veľkosť 40 × 60 cm. Dôležité je, aby nebol príliš vysoký. Ideálny detský vankúš je menší a nižší s možnosťou úpravy obsahu náplne.
Obrázok: Menší vankúšik pre deti.
Veľkosť a objem sú pri detskom vankúši dôležité kvôli správnemu vývoju oporného aparátu. Vankúš by mal slúžiť iba ako podpora pre hlavu a krk, preto by mal končiť v oblasti okolo ramien. Ak budú deti spať na veľkom a nadýchanom vankúši, môže ich bolieť hlava alebo krčná chrbtica. Okrem toho môže dôjsť aj k nezdravému vývoju tela.
Školákom môžete do postele bez obáv dať klasický vankúš, na ktorom spia aj dospelí.
Rovnako ako sa bábätkám neodporúča vankúšik, neodporúča sa im ani prikrývka. Pri mávaní ručičkami a nožičkami by si dieťa mohlo perinku pretiahnuť cez hlavičku a udusiť sa. Preto sa v prvých mesiacoch odporúča, aby bábätko spalo v zavinovačke alebo spacom vaku.
Obrázok: Pre novorodencov je lepšia zavinovačka.
Keď dieťa povyrastie, môžete zavinovačku vymeniť za detskú prikrývku. Vyberajte takú, ktorá bude priedušná a dieťa sa pod ňou nebude potiť. Batoľatám sa obvykle kupuje prikrývka s rozmermi 90 × 130 cm. Deti, ktoré sú staršie ako 4 roky a spia už v klasickej alebo väčšej detskej posteli, môžu mať rovnakú perinu ako rodičia. Najčastejšie sa jedná o rozmer 140 × 200 cm.
Obrázok: Prikrývka pre deti.
Prikrývky pre bábätká sa líšia podľa toho, či ich budete používať v chladnejších alebo teplejších mesiacoch. Pri výbere dbajte aj na zimomravosť dieťaťa. Ak je dieťa horkokrvné a neustále sa odkopáva, môžete zvoliť tenšiu prikrývku. V prípade, že je dieťa studené na zátylku alebo má ľahko namodralé pery, zvoľte teplejšiu prikrývku.
Vankúše a prikrývky sa vyberajú nielen podľa rozmerov, ale aj podľa výplne. Výplň hrá dôležitú úlohu najmä v rodinách s alergikom. Pre alergikov sú vhodnejšie predovšetkým syntetické výplne a možnosť prať lôžkoviny aspoň na 60°C, kedy dochádza k zničeniu baktérií a roztočov. Lôžkoviny alergikov je najlepšie sušiť v sušičke. Vonku by sa do nich mohli opäť dostať alergény.
Aké materiály výplne sú najčastejšie?
Dobrá rada: Pri výbere vankúšov a prikrývok dbajte na to, aby sa ľahko udržiavali. Materiál by mal byť kvalitný a stály, výplň by sa nemala mrviť ani zmenšovať svoj objem. Najlepšie lôžkoviny sú také, ktoré dokážete vyprať doma.
Zdravý a regeneračný spánok detí je zásluhou nielen kvalitnej posteľnej výbavy, ale aj hygieny. Aby vaše dieťa spalo v čistom prostredí, o lôžkoviny a matrac je potrebné sa správne starať.
Obrázok: Kvalitu spánku ovplyvňuje aj hygiena prostredia.
Aby ste maximálne predĺžili životnosť matraca a zároveň predchádzali zbytočnému znečisteniu, zaobstarajte si poťah a chránič. Okrem toho matrac pravidelne otáčajte a poctivo vysávajte každých 14 dní. Z času na čas je dobré matrac prevetrať. Matrace pre deti sa odporúčajú meniť každých 5 rokov, a to z dôvodu hygieny aj meniacich sa potrieb detí. U dospelých je tento interval o 2 roky dlhší.
Ak dieťa matrac pomočí, vykonajte čistenie touto zmesou:
Ingrediencie dobre zmiešajte a zmes naneste na znečistenú časť. Škvrnu nedrhnite. Vlhké miesto nechajte uschnúť.
Pri praní sa držte rád výrobcu. Podľa symbolov na štítku spoznáte, či môžete prať lôžkoviny doma, alebo ich musíte odniesť k špecialistovi.
Starostlivosť o lôžkoviny sa líši podľa typu materiálu. Ako prať periny či prikrývky z dutého vlákna? Jednoducho ich dajte do práčky a perte v jemnom pracom prostriedku. Pamätajte, že duté vlákno nasaje vodu a zväčší svoj objem, preto by mal byť bubon zaplnený len do tretiny.
Vankúše z pamäťovej peny nepatria do práčky ani sušičky. Perú sa ručne s pomocou tekutého prostriedku. Lôžkoviny s pérovou výplňou sa najčastejšie nosia do čistiarne. Pokiaľ to výrobca dovoľuje, perie môžete prať aj doma, ale iba v prípravku určenom na perie, ktorý neodmasťuje.
Správne vybraný vankúš, prikrývka a matrac sa podpisujú na kvalite spánku. Pripravte svojim deťom najlepšie možné prostredie na oddych.