Niekedy vaše dieťatko rýchlo zaspí vo vašom náručí, no inokedy skáče po posteli a vy neviete, ako ho upokojiť? Alebo vás každodenné uspávanie vyčerpáva? Či už prebieha boj o odpočinok medzi vami a vaším dieťaťom každý deň, alebo sa jedná len o občasný problém, prinášame vám tipy ako vášmu dieťaťu uľahčiť prechod do ríše snov a vám uspávanie.
Narodenie bábätka je prekrásnym obdobím plným zmien. Novopečených rodičov väčšinou najviac zaskočí, že so spánkom bábätiek to nie je tak jednoduché, ako si mysleli. Drobcov, ktorí sami zaspávajú hneď po tom, čo ich rodičia uložia do postieľky, nie je veľa. Preto vám prinášame hneď niekoľko tipov ako efektívnejšie uspávať dojčatá a batoľatá.
Základom pre úspešné uspanie bábätka je predovšetkým skoré rozpoznanie jeho signálov, že je unavené. Bábätko ešte nie je schopné rozoznať, že je potrebné ísť spinkať, nerozumie tomu, že je unavené a malo by zaspať. Je preto na rodičovi, aby ho uspal. Na začiatku života vydrží väčšina dojčiat bez spánku iba dve hodiny. Akonáhle začne byť bábätko unavené, jeho organizmus je preťažovaný, a tak preňho bude ešte zložitejšie zaspať a pokojne spať. Preto by ste nemali otáľať a bábätko uložiť k spánku.
Ako však spoznať tú pravú dobu? Pomôže vám hneď niekoľko signálov, že si malý človiečik potrebuje oddýchnuť. Medzi ne patrí predovšetkým:
Pozorujte správanie svojho dieťaťa a čoskoro budete schopní bezpečne rozkľúčovať jeho signály, že je unavené. Spoznať ten pravý čas, kedy je potrebné uložiť dieťa k spánku, je absolútne zásadné. A to nielen u bábätiek, ale aj u starších detí.
V prípade, že vaše bábätko zaspáva veľmi neskoro, je čas na zmenu. Mali by ste dieťatko začať uspávať skôr. Je však nutné postupovať pozvoľna. Skúste začať s uspávaním len o 15 až 30 minút skôr. A každé 2 až 3 dni pridávajte ďalších 15 až 30 minút.
Ak vaše bábätko uspávate kojením, nosením v šatke či hojdaním na lopte, môžete sa často stretnúť s nevyžiadanými radami od okolia, že si tým na seba pletiete bič, že dieťa nebude nikdy poriadne vedieť spať samo a bude len veľmi ťažko možné ho odnaučiť zaspávať bez pomoci niekoho ďalšieho.
Je pravdou, že si dieťatko na vašu blízkosť ľahko zvykne, ale nie je to nakoniec v poriadku? Čo iné môže dieťatko bezpečne ukolísať k spánku ako blízkosť mamičky či otecka? Nenechajte sa vykoľajiť a hranice si určujte tak, ako potrebujete vy a vaše bábätko.
Obdobie, kedy sa rozhodnete ukončiť večerné dojčenie, húpanie či nosenie v šatke s cieľom bábätko uspať, bude náročnejšie, ale citlivým a vnímavým prístupom sa dá prekonať. Mnoho mamičiek sa zhoduje, že dieťa všetko nakoniec pochopilo lepšie, než samy čakali. Pomáha dieťatku všetko rozumne a otvorene vysvetliť a byť mu aj naďalej nablízku. Vyskúšať môžete aj nový rituál. Napríklad spoločné rozprávanie, čítanie, maznanie sa s plyšovým medvedíkom či inú príjemnú a upokojujúcu činnosť. Aj keď sa spočiatku môže zdať, že dieťa všetko odmieta a dožaduje sa len a len rituálu, na ktorý bolo zvyknuté, láskyplným a citlivým prístupom sa dá všetko zvládnuť bez toho, aby dieťatko trpelo. Vytrvajte a uvidíte, že nakoniec budú obe strany zase spokojné.
Túžba byť s mamou je pre bábätká rovnako prirodzená ako dýchanie.
Po teplom kúpeli pred oblečením do pyžamka doprajte bábätku to najkrajšie, čo mu môžete dať - láskyplný dotyk rodiča.
Príprava na masáž bábätka:
Masáž v ľahu na chrbátiku
Jemnými pohybmi namasírujte bábätku hlavičku od jej zadnej časti až k uškám. Pokračujte jemnými ťahmi od čelíčka k spánkom. Potom sa presuňte na tvár a jemnými dotykmi prsta opisujte krúžky okolo očí. Krúživými dotykmi pokračujte aj okolo pusinky. Jemne hladkajte tvár, sledujte prstom líniu nosa. Usmievajte sa na bábätko.
Nežnú masáž hrudníka začnite uprostred a opatrne veďte ťahy pozdĺž rebier do strán. Následne dlhými krúživými ťahmi zo stredu do strán v smere hodinových ručičiek namasírujte aj oblasť pod rebrami.
Plynulými tiahlymi pohybmi v smere hodinových ručičiek masírujte bábätku bruško. Takáto masáž bruška je veľmi vhodná pre bábätká trpiace nadúvaním a plynatosťou, pretože im veľmi pravdepodobne prinesie úľavu.
Jemne si jednou rukou pridržte ručičku bábätka a zamerajte sa na jemnú masáž každého prstíka. Následne vyviňte jemnučký tlak aj na dlaň a krúživými pohybmi ju premasírujte. Nožičky premasírujte dlhými ťahmi pozdĺž bokov až ku špičkám prstov. Veľmi jemne namasírujte aj svaly nožičiek. Potom uchopte členky a opatrne pokrčte nožičky smerom k brušku a pohybujte s nimi, ako by vaše dieťatko išlo na bicykli. Rukou uchopte vždy jednu nožičku a dôkladne, ale napriek tomu stále jemne, namasírujte plôšku maličkého chodidla malými krúživými pohybmi. Ani na nohách nezabudnite premasírovať každý prstík zvlášť.
Teraz pokračujte jemným hladením pomocou dlhých ťahov od hlavičky bábätka až po špičky nôh. Následne pokračujte rovnakými ťahmi, ale od ramienok opäť až po špičky nožičiek.
Masáž bábätka na brušku
Teraz opatrne otočte bábätko na bruško a jemne ho hlaďte od ramien cez ručičky až k prstom. Potom jemne ale dôkladne masírujte svaly po pravej i ľavej strane chrbtice dieťatka až k zadočku.
Pomocou jemného tlaku vašich prstov masírujte svaly zadočku. Potom pokračujte jemnými ťahmi od zadočka smerom dole až po prstíky na nohách.
Po takej príjemnej masáži bude vaše bábätko určite spokojné! Keďže sa jedná o nežnú a uvoľňujúcu masáž, pravdepodobne aj lepšie zaspí. A ak sa skutočne podarí, vy si po tejto krásnej činnosti budete môcť oddýchnuť tiež.
Téma spoločného spania s deťmi rozdeľuje rodičov, pediatrov aj detských psychológov. Niektorí rodičia na neho nedajú dopustiť a spia spoločne s deťmi napríklad až do začiatku školskej dochádzky, iní si stoja za názorom, že dieťa má spinkať vo vlastnej postieľke. O tejto téme sme pripravili celý článok o spoločnom spánku detí s rodičmi, ktorý poskytuje fakty o spoločnom spánku bez predsudkov a označenia jedného prístupu ako toho jediného správneho.
Väčšina ročných batoliat ešte vyžaduje dva šlofíky denne. Vo veku 1 a pol roka sa táto potreba väčšinou znižuje na jeden spánok denne. Každé dieťa je však iné a jeho potreba spánku tiež. Ak je vaše dieťa pravidelne čulé aj v čase, kedy si v minulosti potrebovalo oddýchnuť, možno je ten pravý čas ukončiť denný spánok. Nelipnite zbytočne na popoludňajšom spánku za každú cenu. Nekonečné uspávanie počas dňa bez výsledku otrávi vás i vaše dieťa. Namiesto toho skúste počas dňa zaradiť relaxačný čas pre vás oboch (napríklad čítanie knihy či oddych v kočíku počas pokojnej prechádzky prírodou) a vypozorujte, kedy je potrebné dať dieťa večer spať, aby nebolo preťažené.
Deti, ktoré nespia cez deň, chodia spať o niečo skôr a ich nočný spánok je o niečo dlhší. Deti staršie ako dva roky stále potrebujú 12 až 13 hodín spánku denne. Dieťa tak prespí buď celých 12 až 13 hodín v noci, alebo si spánok rozdelí a spí 10 až 11 hodín cez noc a 1 až 2 hodiny počas dňa.
Deti okolo jedného roka si už plne uvedomujú rituál, ktorý predchádza spánku. Odborníci sa zhodujú, že rodičia by mali rešpektovať spánkové potreby svojich detí. Niektoré deti spia menej, iné viac. To je úplne v poriadku. Dôležité však je nastaviť dieťatku režim.
Chodiť spať a vstávať z postieľky by sa malo ideálne vždy v rovnakom čase. Večerný rituál pred spinkaním by mal byť tiež nemenný (napríklad: večera, teplý kúpeľ, masáž, prezliekanie do pyžamka, zababušenie do perín s obľúbenou plyšovou hračkou a jedným z rodičov, rodič potom nežne a tlmeným hlasom rozpráva dieťatku o tom, čo celý deň robili a čo zažili, alebo mu prečíta rozprávku). Večerný rituál poskytuje dieťatku pocit bezpečia, pretože presne vie, čo sa bude diať, a pripravuje ho na to, že sa už o chvíľočku v postieľke vydá do ríše snov.
Uspávanie je nekonečné a vaše dieťatko stále nechce zaspať? Pokúsime sa spomenúť niektoré z častých príčin, prečo to tak môže byť.
Častým dôvodom môže byť prostý fakt, že prebudenie z popoludňajšieho spánku a čas večerného ukladania na spánok, ktorý ste zvolili, sú príliš blízko pri sebe. Skúste vypozorovať, ako denný spánok ovplyvňuje večerné uspávanie a pokúste sa ho upraviť.
Odborníci sa zhodujú, že batoľatá pre správny vývoj potrebujú veľa pohybu. Ten navyše dieťa unaví. Ak dieťa zle zaspáva, zamyslite sa, či malo cez deň dostatok pohybu.
Pohyb a zážitky na čerstvom vzduchu dieťatko unavia. Uistite sa, že má dieťa dostatok priestoru na to byť akčné a objavovať svet. Je to mimoriadne dôležité pre jeho správny vývoj, rýchlejšie zaspávanie a dobrý spánok.
Bezprostredne pred spaním by dieťa (ale ideálne ani dospelý) nemalo sedieť pri televízii alebo sa hrať s telefónom či tabletom. Modré svetlo vychádzajúce z týchto prístrojov potláča sekréciu hormónu melatonín. Ten telu pomáha lepšie zaspať.
Rôzne bolesti či rastový špurt, ktorý sa prejavuje nadmerným hladom bábätka, môžu prísť úplne nečakane, a preto ich nemusíte vedieť zo začiatku správne odhaliť. Ak vaše dieťatko predtým zaspávalo bez problémov, no teraz večer plače a nedokáže sa upokojiť, skúste hľadať príčinu vo vývojových zmenách, ktorými prechádza. Bábätká najčastejšie pociťujú bolesť a hlad práve večer, takže sa nenechajte zmiasť, ak je vaše dieťa cez deň pokojné a veselé.
U batoľaťa je už možné vidieť jeho osobnosť v celej kráse. Je, aké je. Nepretvaruje sa. Mnohé mamičky dnes už dospelých detí s láskou spomínajú na batoľacie obdobie a s úsmevom dodávajú, že sa ich deti vlastne ani veľmi nezmenili. Využite to, že poznáte svoje dieťa ako nikto iný na celom svete a premietnite svoje poznatky o potomkovi aj do uspávania.
Ak máte akčné dieťa, snažte sa, aby si počas dňa vybilo všetku energiu. Márne ho budete prehovárať na baby masáž, najdôležitejšie vždy bude, či počas dňa malo dostatok pohybu a zážitkov. Počas uspávania mu dovoľte napríklad kopať nožičkami. Akčné dieťa jednoducho potrebuje vybiť svoju energiu do posledného kopnutia.
Veľmi citlivému dieťaťu, ktoré je neisté v nových situáciách a často sa uteká schovať do bezpečia vášho náručia, baby masáž doprajte. Takéto dieťa pred spaním najviac ocení poriadnu dávku maznania a rozprávania. Je pravdepodobné, že čím bude staršie, tým viac bude potrebovať, aby ste mu pomohli spracovať všetko, čo zažilo a nerozumie tomu. Pokiaľ bude mať v sebe veľa nevyriešených otázok, bude sa mu ťažko zaspávať.
Každé dieťa je iné. To nie je len veľmi často spomínaná fráza, ale predovšetkým dôležitá pravda. Vzdajte sa preto toho, čo si myslíte (alebo je vám predkladané) o správnom zaspávaní a spaní. Uľaví sa vám aj vášmu dieťatku. Naopak, hľadajte vlastné cesty a vlastné riešenia, ktoré budú vašej rodine vyhovovať.