Kvalitný matrac neposkytuje pohodlie len vďaka vhodnej tvrdosti, ktorá je oporou pre chrbticu, ale pomáha telu udržať si primeranú telesnú teplotu. Prečo je tepelné pohodlie pri spánku dôležité a ako ho možno dosiahnuť?
Vieš, že počas spánku telesná teplota klesá? Je to dôsledok spomalenia fyziologických funkcií. Zatiaľ čo počas denných činností naša telesná teplota vystupuje zvyčajne na 36,4-36,9o C (meraná pod pazuchou), počas spánku klesá približne o 0,1-1 oC, pričom najnižšiu hodnotu dosahuje okolo 5. hodiny ráno (alebo dve hodiny pred prebudením). Termoregulácia organizmu má veľký vplyv na kvalitu nášho spánku. Ak je nám príliš teplo, fáza REM (v ktorej sa nám sníva) sa výrazne skracuje (počas REM sa nepotíme, čiže telo nemôže znížiť svoju teplotu, a preto sa táto fáza skracuje).
Tepelné pohodlie pri spánku teda zvyšuje kvalitu spánku a zároveň predlžuje fázu hlbokého spánku, počas ktorej náš organizmus najlepšie odpočíva a obnovuje sa. Výskum vykonaný v Holandsku, pri ktorom sa použila termická kombinéza, umožnil pozorovať závislosť zmien v spánkovom rytme od telesnej teploty skúmaného jedinca. Ľudia, ktorí spali v termickej kombinéze umožňujúcej udržať stálu telesnú teplotu, sa nachádzali vo fáze hlbokého spánku dlhšie a zriedkavejšie sa v noci budili. Staršie osoby zas zriedkavejšie vstávali príliš zavčasu.
Na tepelné pohodlie má vplyv niekoľko faktorov:
Optimálna je teplota od 18 o C do 20 o C. Ak je nižšia, ťažko sa nám zaspáva a fáza hlbokého spánku sa skracuje (organizmus sa chce totiž vyhnúť vychladnutiu). Pri vyššej teplote zaspíme ľahšie, ale v noci sa začneme potiť, REM sa skracuje a máme tendenciu sa odkopávať, čo neprospieva našim kĺbom.
Môže matrac ovplyvniť tepelné pohodlie pri spánku? Ak je vyrobený z termoaktívnej peny, môže. Táto technológia využíva pri výrobe matracovej peny špeciálne mikrokapsule, ktoré absorbujú teplo. Keď sa matracová pena zahreje od teploty tela, kapsule teplo absorbujú, čím umožnia zachovanie stálej telesnej teploty a prispievajú k tepelnému pohodliu. Vďaka tomu sa v priebehu celej noci udržiava stála telesná teplota. Takúto penu obsahujú napríklad matrace ThermoSilver (obohatené o ióny striebra s antibakteriálnym účinkom).
Pri zdravom spánku je dôležitý aj vhodný výber nočnej a posteľnej bielizne, vďaka ktorej nebudeme v noci pociťovať ani prílišné teplo, ani chlad. Dôsledkom prehriatia je „odkopávanie sa”, čiže odkrývanie častí tela, ktoré sa následne ochladzujú. Má to veľmi negatívny vplyv na naše kĺby, lakte a kolená. Zmeny teploty pri spánku môžu viesť k reumatickým bolestiam. Možno tomu predísť vhodným výberom posteľnej bielizne (v lete nepoužívame paplóny na zimu) a pyžám z priedušných látok (bez polyesteru a iných umelých vláken). Ľudia so sklonmi k nepokojnému spánku môžu použiť vlnenú posteľnú bielizeň (napr. Klasik pekora), ktorá odvádza nadmerné teplo von a pomáha udržať si stálu telesnú teplotu.
Ak sa chceš dobre vyspať, nepodceňuj tepelné pohodlie pri spánku!