V internetových obchodoch a na stránkach výrobcov nájdeme pri opise matraca symboly označujúce jeho tvrdosť. Čo znamenajú?
Na označenie tvrdosti matraca sa používa tabulka tvrdosti matracov, symbol T, prípadne H (podľa anglického slova „hardness“ – tvrdosť). V prípade matracov poznáme 4 stupne tvrdosti, označené symbolmi T1, T2, T3 a T4. T1 označuje mäkký matrac, T2 stredne mäkký, T3 stredne tvrdý a T4 tvrdý.
Ustálilo sa, že:
matrac so stupňom tvrdosti T1 je určený pre osoby s hmotnosťou do 60 kg,
T2 – od 50 do 80 kg,
T3 – od 70 do 110 kg,
T4 – nad 100 kg.
V praxi však nejde o celkom jasnú hranicu, pretože veľa ľudí uprednostňuje mäkší matrac. Takisto seniorom sa odporúčajú mäkšie matrace, ako by určovala ich telesná hmotnosť. Súvisí to s tým, že starší ľudia výraznejšie vnímajú tlak, takže tvrdší matrac by nebol pre nich pohodlný.
Väčšina ľudí si vyberá matrace s tvrdosťou T2 alebo T3 (ako to vyplýva z uvedenej tabuľky hmotnosti). Príliš mäkký matrac totiž neposkytuje chrbtici oporu a telo sa doň prepadá. Príliš tvrdý matrac zas tlačí na cievy, čo môže viesť k tŕpnutiu končatín. Na tvrdom matraci sa necítime pohodlne, otáčame sa z boka na bok a nevieme si nájsť vhodnú polohu.
Takže skôr, ako si matrac kúpime, si vyskúšajme obidva typy, aby sme zistili, čo nám vyhovuje.
Aj pri výbere partnerského matraca (širokého 160 alebo 180 cm) sa treba rozhodnúť pre vhodný stupeň tvrdosti. Problémom môže byť rozdielna hmotnosť partnerov, ako aj ich osobné preferencie ohľadom tvrdosti. Čo robiť v takejto situácii?
Namiesto jedného matraca, širokého 160 alebo 180 cm, si možno kúpiť dva menšie matrace, z ktorých každý svojou tvrdosťou zodpovedá individuálnym potrebám partnerov. Takéto riešenie neponúka len pohodlný spánok, ale aj pohodlné používanie. Menší matrac sa ľahšie prenáša, otáča, ľahšie sa z neho sníma poťah. Veľa ľudí si však myslí, že v prípade dvoch matracov vznikne v strede partnerskej postele nepohodlná medzera. Podobnú teóriu hlásajú aj populárne filozofie Ďalekého východu, podľa ktorých dva matrace v manželskej posteli neprospievajú zdraviu ani vzťahu. V praxi však dva rovnako vysoké matrace nepredstavujú nijaké ohrozenie pohodlia ani vzťahu.
Existuje však riešenie aj pre tých, ktorí radikálne odmietajú dva matrace – matrac s dvoma tvrdosťami. V týchto modeloch má jedna polovica tvrdosť T2, a druhá T3, vďaka čomu sa môžu partneri aj na jednom matraci vyspať pohodlne. Modely s dvojitou tvrdosťou sú dostupné v rámci typov Viscogreen Lux, Natur Biogreen a Termopur Comfort.
Nevhodne vybratý matrac môže byť zdrojom zdravotných problémov. Firma Materasso preto spolupracuje s prvotriednymi, špecializovanými matracovými štúdiami, v ktorých si možno s pomocou odborne pripraveného personálu vybrať najvhodnejší model. Materasso poskytuje u svojich zmluvných partnerov neoceniteľnú službu: pomocou špeciálneho elektronického zariadenia – senzorickej podložky X-Sensor – pomáha zákazníkom pri výbere najvhodnejšieho matraca. Informácie o tom, kde sa bude táto služba poskytovať v najbližšom čase, nájdete na stránke firmy Materasso.