Nedostatok spánku, zvlášť ak je dlhodobý, môže viesť k celému radu zdravotných problémov. Spánková deprivácia vie potrápiť telo i myseľ. V extrémnych prípadoch vedie k celkovému vyčerpaniu organizmu a končí smrťou. Dlhodobé problémy so spánkom zvyšujú riziko mnohých závažných chronických ochorení. Ktoré to sú? A čo sa pravdepodobne stane, ak budete dlhodobo spať menej, než potrebujete?
Už dávno to nebola len príjemná únava, kedy človek sníva o tom, že zaborí hlavu do mäkkého vankúša a pod prikrývkou si vytvorí príjemné teplo, zatiaľ čo sa telo aj myseľ úplne uvoľní a začne sa prepadať hlbšie a hlbšie do úžasnej ríše snov. To, čo zažíval v roku 1965 študent Randy Gardner, sa podobalo skôr veľmi nepríjemnej nočnej more, z ktorej však nebolo možné sa prebudiť. On totiž nespal. Vydržal bez spánku dlhých 11 dní a keby to šlo, chcel by svoj experiment ešte predĺžiť. Lekári mu to ale nedovolili, pretože už uňho dochádzalo k úplnému vyčerpaniu organizmu a bol tak vo vážnom ohrození života. Sedemnásťročný mladík navyše mal už len veľmi útržkovité myslenie, trpel značnými poruchami pamäti aj halucináciami. Aj tak sa však jeho 264 hodín bez spánku zapísalo do histórie. Stále sa jedná o svetový vedecky potvrdený rekord a úctyhodný výkon. K prvým známkam spánkovej deprivácie totiž u človeka dochádza už po 24 hodinách bez spánku.
Nie je to príliš etické, ale pre dobro vedy dochádzalo k ďalším experimentom, predovšetkým na zvieratách. Mačky a psi, ktorí boli vystavení spánkovej deprivácii, vydržali bez spánku až 15 dní. Potom zvieratá uhynuli na celkové vyčerpanie organizmu.
Ešte o niečo dlhšie to vydržali hlodavci. Niektoré krysy bez spánku vydržali dokonca celý mesiac. Veľmi zaujímavé bolo tiež zistenie, že už po niekoľkých dňoch spánkovej deprivácie sa krysy začali správať podobne, ako keby boli vystavené veľkému stresu. Vyskytli sa u nich v hojnej miere poruchy hybnosti, rýchle chudnutie, rad kožných problémov aj žalúdočné vredy.
Dostatočný spánok je pre náš život zásadný, o tom niet pochýb. Preto bolo odopieranie spánku dokonca aj obľúbeným druhom mučenia. Odporúčaná dĺžka spánku pre dospelého človeka je 6 až 8 hodín kľudného odpočinku na lôžku. V prípade, že človek spí kratšiu dobu, než je jeho optimálna doba spánku, stretáva sa následne počas dňa so stavmi ospalosti. Nefunguje ani utešovanie sa tým, že spánkový deficit je možné dohnať cez víkend. Pri spánku je dôležité, aby bol pravidelný a dostatočný. Túto skutočnosť nemožno nijako oklamať. Nedá sa "spať do zásoby" ani spánkový deficit dohnať poriadnym šlofíkom.
Spíte výrazne menej ako je odporúčané? Potom zbystrite pozornosť. Situáciu by ste mali určite riešiť. Aké sú dôsledky spánkovej deprivácie u človeka?
Náš TIP: Poruchy spánku sa riešia v spánkovom laboratóriu. Nájdite si to najbližšie vo vašom kraji v našom prehľadnom zozname.
Poznatky, ktoré boli zistené pomocou experimentov na zvieratách (a čiastočne aj na ľuďoch, dobrovoľníkoch), sú veľmi významné a ukazujú, že so spánkovou depriváciou je neradno sa zahrávať. Ak jednorázovo prebdiete celú noc, nič sa nestane, no v prípade, že sa budete dlhodobo vystavovať nedostatku spánku, bude to mať negatívny vplyv na vaše telesné aj duševné zdravie. A to bohužiaľ v mnohých oblastiach.
Z nedostatku spánku môžete mať okrem iného rozostrené videnie, alebo tiež vidieť veci, ktoré vôbec neexistujú. Vplyvom spánkovej deprivácie budete pravdepodobne svet vnímať výrazne skreslene.
To, že sa následkom nevyspatia zhorší schopnosť koncentrácie, motivácia, vnímanie a ďalšie mentálne procesy, je pravdepodobne všetkým známe. Všetci určite dobre poznáme, že ak sa zle vyspíme, naše schopnosti v škole či v práci výrazne klesajú. Hlava jednoducho odmieta spolupracovať. A to nie je len pocit unavených ľudí, ale aj vedecky podložená vec. Vedci dokonca odhalili, že spánková deprivácia sa s vami môže aj zlomyseľne pohrať. Vplyvom nedostatku spánku totiž niektorí ľudia mali falošné spomienky a opisovali veci, ktoré sa nikdy nestali. Bez spánku jednoducho nastáva v ľudskom mozgu chaos. Ani nálada nie je dobrá. Keď sme nevyspatí, všetko nám pripadá čierne, namáhavé a celkovo to za veľa nestojí.
Nielen myseľ, ale aj telo nedostatkom spánku výrazne trpí. Dlhodobá spánková deprivácia tak významne zvyšuje riziko vážnych chronických ochorení. Ide napríklad o kardiovaskulárne problémy, hormonálnu nerovnováhu, cukrovku, vysoký krvný tlak, demenciu, Alzheimerovu chorobu a ďalšie.
Náš TIP: Všetko o insomnii, chronickej nespavosti, sa dočítate v našom článku TU.
Ak nemáte dostatok odpočinku, oslabujete tiež svoju imunitu a tým sa stávate náchylnejší na ďalšie choroby. V čase, keď čelíme koronavírusovej kríze, je tento fakt ešte významnejší. Viac o spánku a imunitnom systéme sa dočítate v našom článku tu.
Aby toho nebolo málo, ľudia, ktorí málo spia, sa navyše vystavujú aj riziku obezity. Chronickí nespavci sa často sťažujú na záchvaty prejedania. Tie pripisujú skutočnosti, že vďaka krátkemu spánku majú dlhší deň a tým pádom aj vyšší výdaj. To však nie je ten pravý dôvod.
Problém je inde. Vplyvom nedostatku spánku dochádza k hormonálnym nerovnováham v organizme. Konkrétne sa jedná o hormón hladu (ghrelin) a hormón sýtosti (leptín). Nevyspatý človek má hladinu ghrelínu vyššiu, a tak sa zvyšuje jeho apetít. Hladinu leptínu má naopak nízku, takže sa človek cíti menej sýty. Niet teda divu, že nevyspatý jedinec vyráža na lov do svojej chladničky. A to často.
Nevyspatí ľudia majú navyše menej energie, lebo nie sú oddýchnutí. Preto sa preukázateľne menej hýbu. Prejedanie sa v kombinácii s nedostatkom pohybu potom logicky vedie k nárastu hmotnosti.
Ak opomenieme, že vďaka ukrutnému hladu, únave, podráždenosti a všetkým tým ďalším komplikáciám, ktoré so sebou prináša nevyspatosť, nebude mať nevyspatý človek na sex ani pomyslenie, sú tu aj ďalšie faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú sexualitu nespavcov. Hneď niekoľko štúdií tvrdí, že nedostatok kvalitného a dostatočného spánku u mužov často spôsobuje problémy s erekciou a u žien má nepriaznivý vplyv na vaginálnu vlhkosť. U oboch pohlaví nepriaznivo ovplyvňuje chuť na sex.
Určite sa teda oplatí dobre sa vyspať, ak chcete dopriať príjemné chvíľky sebe i partnerovi. A pozor. Platí to aj naopak. Pekné chvíle strávené s partnerom majú dobrý vplyv na príjemné ponorenie sa do ríše snov.
Preukázateľne vedie k mnohým problémom, ktoré možno prehľadne rozdeliť na:
ľahšia spánková deprivácia vedie k stratám bdelosti a pozornosti počas dňa, pozor by ste si mali dať predovšetkým na riadenie a na výkon náročných povolaní,
chronická (opakujúca sa) spánková deprivácia vedie k nespavosti, teda k narušeniu spánkového rytmu, kedy človek ťažko zaspáva a často sa budí,
neliečená chronická (opakujúca sa) spánková deprivácia potom môže viesť k celému radu závažných zdravotných problémov, ktoré sme popísali vyššie,
ak sa človek dostane do štádia ťažkej spánkovej deprivácie, môžu sa dostaviť aj halucinácie, paranoja, strata myšlienkovej kontinuity a ďalšie.
Náš TIP: Prečítajte si všetko o spánkových poruchách v našom článku TU.