Chceli by ste sa ráno prebúdzať svieži a oddýchnutí, ale darí sa vám to len zriedka? Potom je načase zlepšiť kvalitu vášho spánku. Jedným z osvedčených spôsobov, ako to dosiahnuť, je pravidelná večerná rutina, ktorá vám pomôže upokojiť telo aj myseľ a pripraviť sa na spánok. Môžeme vám zaručiť, že si ju obľúbite – a hlavne sa konečne dobre vyspíte!
Samotný spánok je samozrejme dôležitý, ale o jeho kvalite sa rozhoduje už nejaký čas predtým, než si ľahnete do postele. Preto je dobré mať svoje večerné rituály, ktoré vám pomôžu naladiť sa na spánok.
Aktivity, ktorým sa venujeme tesne pred spaním, významne ovplyvňujú jeho kvalitu. Večernou rutinou dávame telu najavo, že je čas sa upokojiť, znížiť produkciu stresových hormónov a naštartovať uvoľňovanie hormónov navodzujúcich spánok, ako je melatonín.
Základom úspešnej večernej rutiny je dôslednosť. Ak pravidelne chodíte spať a vstávate v podobný čas, môžete očakávať dlhodobo kvalitný spánok. Pri pravidelnom opakovaní večernej rutiny si navyše telo začne činnosti, ktoré zahŕňa, spájať so spánkom a automaticky sa pri nich upokojí a uvoľní.
Pri príprave na kvalitný spánok sa zamerajte na prostredie, v ktorom budete spať. To má totiž rozhodujúci vplyv na to, ako oddýchnutí sa ráno prebudíte.
Pre dokonalé prostredie na spánok je dôležitých niekoľko základných faktorov:
Pre pohodlný spánok a rána bez bolesti chrbta a krku je zásadný kvalitný matrac a vankúš. Neexistuje však univerzálna rada, každému vyhovuje niečo iné. Zvážte však tvrdosť, materiál a polohu, v ktorej najčastejšie spíte.
Aj tí, ktorí preferujú osviežujúce ranné sprchy, by sa pred spaním mali aspoň opláchnuť. Čas hygieny však môžete rovno premeniť na obľúbený relaxačný rituál.
Je dobre známe, že studená sprcha vás prebudí a osvieži. A tak nikoho neprekvapí, že tá teplá funguje opačne – príjemne vás upokojí a pripraví na spánok. Pomáha uvoľniť napätie vo svaloch a zmierniť fyzický aj psychický stres z celého dňa.
Ak milujete horúce kúpele, potom môžete svoj večerný rituál ešte trochu vylepšiť. Stačí do vane nakvapkať pár kvapiek levanduľového oleja, ktorý je známy svojimi upokojujúcimi účinkami. Levanduľový aromaterapeutický kúpeľ vám pomôže zbaviť sa úzkosti a relaxovať. Podľa niektorých štúdií levanduľa dokonca predlžuje dobu trvania hlbokého spánku.
Starostlivosť o pleť by vo vašej večernej rutine nemala chýbať. Prečo si z nej neurobiť príjemný rituál, ktorý pripraví vašu pleť aj celé telo na spánok?
Vaša pleť musí počas dňa znášať veľa – UV žiarenie, prach, znečistenie, ale aj make-up a ďalšie produkty, ktoré môžu upchávať póry. Večer je preto dôležité ju dôkladne vyčistiť a zbaviť prebytočnej mastnoty. Okrem toho jej doprajte aj hydratačné sérum a krém, ktorý ju chráni pred vysušením a podráždením.
Aby bol váš večerný rituál relaxom aj pre vašu pleť, doprajte jej kvalitnú prírodnú kozmetiku. Tá je všeobecne šetrnejšia (ale pozor na alergény!) a bohatá na vitamíny a antioxidanty, ktoré pleť chránia a vyživujú. Ohľaduplná prírodná starostlivosť sa rýchlo stane príjemným upokojujúcim rituálom pre vás aj vašu pleť.
Veľmi efektívna môže byť pri snahe o upokojenie a relaxáciu meditácia alebo jednoduché dychové cvičenia. Výhodou je, že ich môžete vykonávať pokojne napríklad počas kúpeľa.
Meditácia je jednoduchšia, než sa zdá, a zvládnu ju aj úplní začiatočníci. Cieľom je sústrediť sa na chvíľu len na prítomnosť a upokojiť myseľ. Ak neviete, kde začať, môžete vyskúšať riadenú meditáciu, ktorých nájdete na internete veľa. Stačí sa pohodlne usadiť a niekoľko minút sa sústrediť len na svoj dych a telo.
Aj dychové cvičenia sú skvelé na uvoľnenie napätia a stresu. Na začiatok skúste hlboké dýchanie, pri ktorom sa zhlboka nadýchnete nosom pri zapojení bránice a potom pomaly vydýchnete ústami. Môžete tiež využiť rôzne vzorce dýchania, pri ktorých sa nadýchnete, zadržíte dych a vydýchnete po určitý počet sekúnd (napr. 4-7-8 alebo 4-4-4-4).
Modré svetlo, ktoré vyžarujú elektronické prístroje, je jedným z najväčších nepriateľov kvalitného spánku. Niekoľko hodín pred spaním by ste preto mali elektroniku obmedziť alebo úplne vypnúť.
Náš mozog sa pri sledovaní obrazoviek, ktoré vyžarujú modré svetlo, mylne domnieva, že je stále deň. To narušuje produkciu melatonínu, hormónu, ktorý reguluje spánok a zvyšuje bdelosť. Telo sa potom ťažšie uvoľní a kvôli tomu môžete zaspávať oveľa dlhšie.
V detstve sme si zvykli zaspávať s rozprávkou a mnohí z nás sa to do istej miery nikdy neodnaučili – len teraz rozprávkovú knižku nahrádzajú filmy a seriály. Uvoľnenie, ktoré náš mozog čerpá zo sledovania príbehov, však môžeme získať aj inak, ako z televízie. Vyskúšajte ďalšie možnosti, ktoré nezahŕňajú modré svetlo. Veľmi upokojujúce môže byť čítanie knihy, počúvanie relaxačnej hudby alebo počúvanie audioknihy.
Po výdatnom jedle a poháriku alkoholu sme síce unavení, ale kvalitný spánok nás rozhodne nečaká.
Na večeru si pripravte ľahké jedlo, ktoré vás zasýti, ale nebude vám po ňom ťažko. Zahrňte doň chudé bielkoviny, celozrnné obilniny, zdravé tuky z avokáda alebo orechov a zeleninu bohatú na horčík, napríklad špenát. Naopak sa oblúkom vyhnite mastným, korenistým jedlám, cukru, kofeínu a alkoholu.
Po ľahkej večeri si môžete dopriať pár dúškov relaxu v podobe bylinného čaju. Pre kvalitný spánok sa odporúča napríklad harmančekový, levanduľový, medovkový alebo múčenkový čaj.
Relaxačné prostredie môžete priviesť k dokonalosti pomocou niekoľkých detailov, ktoré vašu spálňu premenia na dokonalé miesto na spánok. Využite na to upokojujúce vône a hudbu.
Niektoré vône na nás majú prirodzene upokojujúce účinky a pomáhajú nám znižovať stres a napätie. Keď nimi pomocou vonných sviečok alebo esenciálnych olejov v aróma difuzéri naplníte svoju spálňu, doprajete svojmu telu aj mysli pokojné prostredie na relaxáciu.
Ak bez hudby nemôžete byť, nie je dôvod, prečo by sa nemohla stať súčasťou vašej večernej rutiny. Je však potrebné zostaviť si relaxačný playlist, ktorý vás upokojí, nie nabudí. Ideálna je tichá inštrumentálna hudba v pomalom tempe, ktorá bude dokonalým podkladom vašej večernej relaxácie.
V predchádzajúcich odsekoch sme spomenuli veľké množstvo tipov, ktoré môžu byť veľmi efektívne pri večernom upokojení a navodení kvalitného spánku. Každý sme však iný a na každého funguje niečo iné. Je preto dôležité vybrať si tie, ktoré na vás skutočne pôsobia upokojujúcim dojmom a pomôžu vám zaspať.
Poďme si na záver zhrnúť tipy, ktoré môžete po prečítaní tohto článku vyskúšať:
Nájsť si svoju dokonalú rutinu môže chvíľu trvať, ale stojí to za to. Riaďte sa jednoducho tým, čo vás samotných upokojuje. Rozhodne si ale zvyknite večer spomaliť a venovať nejaký čas príprave na spánok, aj keď sa vám zdá, že na to nemáte čas. Spočiatku pre vás môže byť náročné zmeniť svoje návyky, ale ak to pár týždňov vydržíte, odmení sa vám vaše telo kvalitným spánkom a príjemným vstávaním – a to je samo o sebe skvelou motiváciou.
Zdroj: https://www.denatura.cz/blog/jak-zastavit-proces-starnuti/