Vedeli ste, že podľa odborníkov sa s poruchami spánku stretáva až 30% dospelej a detskej populácie? Poruchy spánku sa rozdeľujú do niekoľkých kategórií. Zatiaľ čo pojem insomnia, ktorý označuje nespavosť, je pomerne známy, význam slova parasomnia pozná len málokto. Čo je to teda parasomnia? Aké sú jej typy a ako sa lieči?
O spánkovej paralýze, nočných morách alebo námesačnosti ste už pravdepodobne počuli. Možno ste ale nevedeli, že sa tieto spánkové poruchy označujú súhrnným názvom parasomnia. Ide o skupinu abnormálnych stavov, ktoré sprevádzajú spánok alebo sú naň viazané, môžu sa teda objavovať pri spánku aj pri prebudení. Niektoré z porúch sú viazané na REM spánok a iné na fázu NREM.
Spánkové problémy, ktoré sú klasifikované ako parasomnia, sa delia do niekoľkých kategórií, a síce na poruchy prebudenia, poruchy prechodu spánok - bdenie - spánok, parasomniu pri REM spánku a ostatné parasomnie. Poďme si niektoré z nich predstaviť bližšie.
Námesačnosť, označovaná aj slovom somnambulizmus, je spánková porucha, pri ktorej sa ľudia nachádzajú na hranici bdelosti a hlbokého spánku. Námesačnosť môže mať niekoľko podôb. Prejavovať sa môže napríklad nepokojným posedávaním na posteli alebo pohybom po byte. Sú dokonca známe aj prípady, keď námesačný človek vysával izbu bez toho, aby si to uvedomoval, alebo písal textové správy. Pred niekoľkými rokmi sa tiež objavila správa, že námesačná žena v spánku odšoférovala neuveriteľných 300 kilometrov.
Námesačnosť môže spôsobiť nebezpečné a život ohrozujúce situácie.
Typickým prejavom nočných desov je náhle prebudenie zo spánku sprevádzané úzkosťou, pocitom paniky, krikom, plačom, tachykardiou, potením a rozšírením zreníc. Nočné desy najčastejšie postihujú deti, ale niekedy sa vyskytujú aj u dospelých. Spravidla sa objavujú zhruba pol až štyri hodiny po zaspaní a majú krátke trvanie.
Veľmi častou spánkovou poruchou sú nočné mory. Jedná sa o veľmi živé sny, ktoré spôsobujú rýchle prebudenie a vyvolávajú narastajúcu úzkosť. Medzi najčastejšie nočné mory patrí pád z veľkej výšky, prenasledovanie, ochrnutie, kedy človek nemôže hýbať nohami alebo rukami či pohybovať sa, a tiež strata blízkej osoby.
Ak ste niekedy zažili spánkovú paralýzu, dobre viete, o aký nepríjemný stav sa jedná. Počas spánkovej paralýzy je človek na pokraji medzi bdelosťou a spánkom, ale nie je schopný pohybovať sa alebo rozprávať. Spánková paralýza je často sprevádzaná halucináciami a pocitom intenzívneho strachu. Aj napriek tomu, že si mozog čiastočne uvedomuje realitu, nie je schopný ju odlíšiť od sna.
Človek postihnutý spánkovou paralýzou nie je schopný hovoriť ani sa hýbať.
Ako už samotný názov napovedá, ide o stav nedokonalého prebudenia, ktorý sa vyznačuje stavom pripomínajúcim opitosť. Človek sa cíti dezorientovaný, má spomalené reakcie a nekoordinované pohyby. K spánkovej opitosti najčastejšie dochádza pri prebudení z hlbokého spánku.
Tento syndróm je charakteristický stavom, kedy pacient po prebudení nemôže znovu zaspať, kým sa nenaje alebo nenapije. Tento jav bohužiaľ urýchľuje rozvoj obezity, cukrovky a taktiež depresií.
Ľudia, ktorí trpia nočným pomočovaním alebo enurézou, nie sú počas spánku schopní ovládať močový mechúr. Tento problém sa radí k najčastejším parasomniám detského veku. V predškolskom veku ním býva postihnutých až 30 % detí, s rastúcim vekom však toto percento klesá. Táto spánková porucha sa objavuje len u 1% dospelých.
Škrípete a vŕzgate pri spánku zubami? Potom sa jedná o bruxizmus, ktorý môže spôsobovať problémy so zubami. Tento problém však môžete vyriešiť tým, že požiadate zubného lekára, aby vám dal na noc ochranu zubov.
Pojmom hypnagogické zášklby sa označujú krátke kontrakcie svalov, ktoré sa objavujú najmä na začiatku spánku. Sú také silné, že vyvolávajú pohyb a môžu sa niekoľkokrát opakovať. Niekedy tieto zášklby sprevádzajú halucinácie, kedy má pacient pocit, že padá alebo vidí záblesky.
Niektorí pacienti zažívajú aj nočné kŕče, teda bolestivé kontrakcie vo svaloch nohy, ktoré sa objavujú v NREM spánku a chorého prebúdzajú. Najčastejšie sú spôsobené námahou, tehotenstvom, vekom a trápia aj ľudí s cukrovkou alebo metabolickými ochoreniami.
Rozprávanie zo spánku, známe aj ako somnilokvia, môže byť vyvolané stresom, psychickými ťažkosťami i horúčkovitými stavmi a často býva sprevádzané ďalšími typmi parasomnie.
Opakujúce sa nočné mory by ste mali riešiť s psychológom.
Parasomnia je často spôsobená stresom, ale môže sa jednať aj o prejav poruchy koordinácie biologických a psychologických procesov v ľudskom organizme. Na parasomniu môže mať vplyv aj dedičnosť a tiež užívanie liekov alebo drog. Parasomnia je veľmi nepríjemná a môže viesť k spánkovej deprivácii, prípadne ku zraneniu pacienta.
Liečba sa odvíja od typu parasomnie, najčastejšie sa tieto spánkové poruchy liečia pomocou liekov, ktoré predpisuje lekár, behaviorálnou terapiou alebo zmenou životného štýlu a prostredia, kde pacient spí.
Odborníci poruchy spánku delia do šiestich kategórií a každá z týchto kategórií má svoju vlastnú definíciu. Rozlišujeme nespavosť alebo insomniu, poruchy dýchania v spánku označované ako spánkové apnoe, nadmernú dennú spavosť známu ako hypersomnia, poruchy pohybu súvisiace so spánkom, poruchy denného rytmu spánku a v neposlednom rade spomínanú parasomniu.