Od detstva spáva veľmi málo, v dospelosti mu stačia 3 až 4 hodiny spánku denne a napriek tomu sa cíti svieži. Neverili sme tomu, ale taký človek skutočne môže existovať. Ako je to možné?
Na našom facebookovom profile Vyspimesa.sk nám mnohí z vás v komentároch píšu, že hoci spia len 3 až 4 hodiny denne, sú v poriadku a majú dostatok energie. Pomerne často sa tiež objavuje tvrdenie, že odporúčaných 8 hodín spánku je pre dospelého človeka zbytočne veľa a málokto si ho vlastne v dnešnom uponáhľanom svete môže dopriať.
Veľmi nás to zaujalo, pretože si nedokážeme fungovanie so 4 hodinami spánku denne predstaviť. Je to vôbec možné? A ak áno, čo za tým stojí? Odpovede sa pokúsime nájsť v tomto článku.
Podľa vedcov existujú tri gény, ktoré súvisia s cirkadiánnym rytmom a spánkom - DEC2, ADRB1 a NPSR1. Mutácie v týchto génoch dávajú niektorým ľuďom schopnosť spať kratšiu dobu (pravidelne menej ako 6 hodín) bez toho, aby pociťovali problémy, ktoré sú obvykle spájané s nedostatkom spánku.
Ľudí, ktorí dokážu bez problémov spávať menej ako 6 hodín, nie je veľa. A ešte menej je podľa expertov osôb, ktoré bez problémov spia iba 3 až 4 hodiny denne. Odhaduje sa, že len 1% populácie má genetickú mutáciu spôsobujúcu, že im stačí spánok kratší ako 6 hodín. A kto zo slávnych osobností je „krátkospáčom“? Napríklad bývalý americký prezident Barack Obama.
Čo ďalšie zistila veda o ľuďoch, ktorí prirodzene málo spia?
V skutočnosti neexistuje žiadny vedecký dôkaz, ktorý by potvrdil, že krátko spávajúci ľudia sú kreatívnejší alebo múdrejší ako zvyšok populácie. Môžu však byť úspešnejší predovšetkým preto, že majú na všetko jednoducho viac času. Hodiny a hodiny, ktoré väčšina ľudí prespí, môžu „krátkospáči“ venovať štúdiu, sebarozvoju či práci.
Hoci spia tak málo, netrpia žiadnymi zdravotnými ťažkosťami, ktoré sú spojené s nedostatkom spánku. Tu je nutné podotknúť, že skutočne musí ísť o prirodzeného „krátkospáča“, nie o osobu, ktorá spí málo, pretože je v strese, má niektorú zo spánkových porúch či namiesto spánku do noci pracuje.
Ozajstní „krátkospáči“, ktorým stačí spať len 4 hodiny denne, skutočne existujú. Málo spánku im neprekáža a netrápia ich žiadne problémy spojené s nedostatkom spánku.
Mať vzácnu genetickú mutáciu a prirodzene málo spať sa môže javiť ako kúzlo, ktoré vyčaruje poriadnu porciu života navyše. Toľko voľného času majú „krátkospáči“ k dispozícii! Mnohí z nich sú určite spokojní, iní ale trpia tým, že sú jednoducho iní. Ostatní ľudia im často nadávajú, že ich v noci budia, a zatiaľ čo ich partner spí 8 hodín denne, „krátkospáč“ je sám a musí si svoj čas počas noci, keď už prirodzene nespí, nejako osamote a v tichosti vyplniť. Ďalší problém nastáva, keď sa rodičovi, ktorý prirodzene málo spí, narodí dieťa s rovnakým „darom“. Dokážete si predstaviť, že by vaše dieťa takmer nespalo? Všetko má svoje pre aj proti.
Niektorí ľudia sú geneticky predurčení na to, aby spali krátko a stačia im iba 4 hodiny spánku za noc. Iní spia dlho a najlepšie sa cítia, keď spia 9 hodín. Nemôžete zmeniť svoje gény a stať sa „krátkospáčom“. Každý by mal rešpektovať potreby svojho tela a spať toľko, koľko potrebuje. Budeme to tu, na našom blogu o zdravom spánku, opakovať stále dookola, spánok je pre ľudské zdravie extrémne dôležitý. Preto si ho doprajte, berte ho ako prioritu, dbajte na správnu spánkovú hygienu a nesnažte sa stať „krátkospáčom“, pokiaľ to nie je vaša prirodzenosť.