Naše telo má biologické hodiny a zdravý rytmus, ktorý ovplyvňuje denné svetlo. Pri svitaní sa naše telo aktivuje, pri stmievaní dochádza k útlmu. Východ a západ slnka teda prirodzene ovplyvňuje spánkové návyky. Ak je však váš spánok narušený umelým svetlom, môžete sa po prebudení cítiť neodpočinutí a unavení.
Pri výbere nočného osvetlenia je preto dôležitá jeho farba a intenzita. Príliš intenzívne svetlo totiž zastavuje produkciu spánkového hormónu melatonínu. Aké nočné osvetlenie teda zvoliť? Dokáže osvetlenie v inteligentnej domácnosti vyriešiť niektoré problémy spojené s nočným svietením?
Obrázok: Farba nočného osvetlenia by sa mala podobať farbe plápolajúceho krbu alebo horiacej sviečky.
Inteligentná domácnosť dokáže riadiť celý rad aktivít sama, bez vášho pričinenia. Mozgom inteligentnej domácnosti býva server / centrála / riadiaca jednotka (napr. Loxone Miniserver), ktorý jednotlivé technológie združuje, vysiela povely a dáva im inteligenciu. Do servera môžete zapojiť akúkoľvek technológiu.
Pomocou jediného ovládača môžete riadiť základné technológie v dome:
Elektrospotrebiče zvyčajne inteligentná domácnosť neriadi. Respektíve čiastočne to dokáže napríklad pomocou inteligentnej zásuvky. Môže vám dať vedieť, keď práčka doperie, alebo pri odchode môže odpojiť zásuvku, do ktorej zapájate žehličku.
Inteligentnú domácnosť môžete ovládať niekoľkými spôsobmi. Spravidla sa jedná o centrálny panel, ktorý je nainštalovaný doma, alebo o mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej máte svoj domov pod kontrolou odkiaľkoľvek na svete.
Systém inteligentnej domácnosti umožňuje nastavenie profilov, alebo výber zo scenárov, ktoré vám ovládanie domácnosti uľahčia. Individuálne si nastavíte všetky jednotky a spotrebiče presne tak, ako potrebujete. Akonáhle vybraný profil aktivujete, centrálna jednotka vyšle sekvenciu príkazov, pomocou ktorých ovláda hneď niekoľko zariadení naraz. Aké profily a scenáre sú najpoužívanejšie?
Profily si môžete nastaviť presne podľa svojich potrieb a predstáv. Spúšťať ich môžete automaticky, na základe nastavenia času alebo miesta.
Inteligentné osvetlenie je pravdepodobne najobľúbenejším vybavením, s ktorým začať pri prestavbe vašej obyčajnej domácnosti na inteligentnú. Jeho inštalácia je jednoduchá a efekt na nezaplatenie. Prínosom LED inteligentného osvetlenia je predovšetkým úspora energie, ktorá sa príjemne premietne vo vašom finančnom rozpočte.
Systém inteligentného osvetlenia dokáže meniť farbu svetla podľa toho, čo práve robíte. Inú intenzitu potrebujete na učenie, inú na čítanie a úplne inú pre relaxáciu. Vďaka senzorom pohybu sa svetlá môžu rozsvietiť napríklad vo chvíli, keď vojdete do miestnosti, ale využiť ich môžete aj ako alarm či tichý zvonček, ktorý vás blikaním upozorní na prítomnosť niekoho tretieho.
Inteligentné LED osvetlenie je možné ovládať buď pomocou ovládacieho panela inštalovaného v stene, alebo cez aplikáciu vo vašom mobilnom telefóne. Svetlo tak môžete rozsvietiť či zhasnúť bez toho, aby ste museli vstávať k vypínaču. Mimo domova si tiež môžete jednoducho skontrolovať, či ste v niektorej miestnosti nenechali rozsvietené.
Inteligentné osvetlenie môžete využiť napríklad aj ako budík. Pomaly rastúca intenzita svetla vás citlivo odstrihne od ríše spánku, takže vaše telo neutrpí taký šok, ako pri klasickom budení pomocou zvuku. Navyše poslúži aj ako orientačné alebo nočné svetlo, ak potrebujete zo spálne odísť a nerušiť pritom svojho partnera.
Ideálne nočné osvetlenie je také, ktoré reaguje na stlačenie či dotyk. Aktivovať sa môže napríklad položením nôh na podlahu. Rozhodnúť sa však môžete aj pre nepriame osvetlenie pomocou LED pásikov, ktoré vás spoľahlivo prevedú bytom a vďaka vhodne zvolenej farbe nevytrhnú zo spánku. Obľúbené je aj detské nočné osvetlenie, ktoré sa zapája do zásuviek a vydáva len tlmené svetlo, ktoré neruší spánok.
Obrázok: Touch Nightlight. Zdroj: Loxone.com
Stmievanie svetiel oceníte v prípade, že si chcete čítať alebo pomaly zaspávať. Intenzita svetla sa prispôsobí činnosti, ktorej sa venujete a po uplynutí naprogramovanej doby sa svetlo môže automaticky vypnúť.
Odborníci radia, aby ste sa pred spánkom vyhli tzv. modrému svetlu, čo je prirodzená zložka denného svetla. Denné svetlo ju najviac obsahuje predovšetkým po úsvite. S blížiacim sa západom slnka jej obsah klesá a začína prevažovať červená zložka. Striedanie svetla a tmy ovplyvňuje biologické hodiny, ktoré pôsobia na kolísanie aktivity.
Pôsobenie denného svetla na človeka je veľmi dôležité predovšetkým kvôli psychike. Ak sa však modrému svetlu vystavujete pri umelom osvetlení, napríklad večer, telo naň reaguje posunutím nočných fyziologických funkcií.
Obrázok: Modré svetlo zastavuje tvorbu hormónu spánku melatonínu.
Zhruba hodinu po súmraku sa začne v ľudskom tele tvoriť spánkový hormón melatonín, ktorý v tele koordinuje denný rytmus a spánok. Jeho produkcia je najväčšia večer, útlm sa dostavuje so svitaním. Ak sa teda v nočných a večerných hodinách vystavujete modrému svetlu (napríklad z obrazoviek elektroniky), melatonín sa prestáva tvoriť a dochádza k narušeniu spánkovej hygieny. Tvorbu melatonínu zastavujú svetelné zdroje s teplotou okolo 5 000 K (označované ako day light).
Najmenej na nás pôsobí svetlo žltej a červenej farby s chromatickosťou 2 000-3 000 K. Je teda ideálne pre nočné svietenie a k večernej relaxácii. Jeho prirodzeným zdrojom je napríklad svetlo sviečky alebo oheň v krbe.
Spánkovú hygienu by mal dodržiavať každý, kto sa chce dobre vyspať a ráno sa cítiť oddýchnutý. Dodržiavanie niekoľkých jednoduchých pravidiel bude mať blahodarné účinky.