Ak raz za čas nemôžete zaspať, môžeme vás upokojiť. Jedná sa síce o nepríjemný zážitok, ale nejde o nespavosť v pravom slova zmysle, teda o vážnu poruchu spánku, odborne nazvanú chronická nespavosť. Kedy však už ide o zákernú chorobu, ktorá ničí život čím ďalej tým väčšiemu percentu populácie? A ako sa s ňou vysporiadať?
Insomnia neznamená len to, že človek nemôže zaspať. Môže sa prejavovať nielen náročným nočným zaspávaním, ale aj skorým ranným prebúdzaním, kedy jedinec už nie je schopný znovu zaspať. Výnimočné nie je ani časté nočné prebúdzanie. Niektorí insomniaci zase trpia nočnou bdelosťou, kedy si prakticky zamenia deň a noc. Takému stavu sa odborne hovorí paradoxná insomnia.
Keď si spočítame všetky tieto príznaky, tak zistíme, že tie najťažšie prípady insomnie vyzerajú tak, že jedinec nemôže zaspať do neskorých nočných hodín, potom na chvíľu zaspí, ale počas noci sa niekoľkokrát prebudí. Skoro ráno sa potom prebudí úplne a už nezaspí vôbec. V takýchto prípadoch sa dostávame iba na 2-3 hodiny spánku denne. Z toho je zrejmé, že sa jedná o vážny zdravotný problém, ktorý neradno podceňovať. Napokon o dôležitosti spánku sme toho na našom blogu napísali už veľa.
Typ insomnie sa určuje predovšetkým podľa dĺžky trvania problémov so spánkom.
Prechodná insomnia - Ak nespavosť trvá týždeň a menej, potom je zvyčajne spôsobená stresom. Akonáhle však dotyčný napríklad urobí ťažkú skúšku, vyrieši partnerské problémy, alebo sa mu podarí získať vysnívanú prácu, nespavosť zmizne.
Akútna insomnia - Nespavosť už trvá viac ako týždeň, ale menej ako mesiac. Pokiaľ už viac ako týždeň nemôžete spať, radšej navštívte lekára. Ten stanoví, či je potrebná liečba.
Chronická insomnia - Trvá od jedného mesiaca až do úplného vyčerpania človeka. Môže vzniknúť ako primárne ochorenie, alebo ako sekundárne ochorenie, kedy vznikne v nadväznosti na inú chorobu (typicky napríklad na depresiu). Dlhotrvajúcu insomniu musíte riešiť, pretože v opačnom prípade máva závažné následky. Stopy zanechá nielen na vašom fyzickom zdraví, ale aj na tom psychickom. Únava má negatívny vplyv na vašu náladu a ovplyvňuje tak vaše pracovné výkony, ale aj vzťahy.
Toto rozdelenie je však iba orientačné. Hranica medzi akútnou a chronickou insomniou môže byť veľmi tenká. Akútna insomnia sa totiž stane chronickou, ak sa často opakuje. Pokiaľ nespávate, je vám zle. A to je to podstatné, čo by ste mali riešiť.
Bohužiaľ, existuje celý rad príčin. Medzi najčastejšie patrí stres, nadmerná psychická záťaž a depresie, vďaka ktorým sa nám večer v hlave prelínajú problémy a nemôžeme zaspať. Ďalšou ohrozenou skupinou sú ľudia s nepravidelným spánkovým režimom, teda predovšetkým tí, ktorí pracujú na nočné a denné smeny. Ani alkohol, kofeín a nadmerné užívanie niektorých liekov spánku neprospievajú. Odborníci tiež varujú pred nedostatkom pohybu a pobytu na čerstvom vzduchu.
Väčšinu z toho môžete ovplyvniť. Potom sú príčiny, ktoré ovplyvníte alebo rozlúštite ťažšie. Nespavosťou môžete trpieť od útleho veku. Môže ju tiež spôsobiť nedostatok nejakého vitamínu alebo prvku.
Či už vás nespavosť trápi len občas, alebo si začínate byť istí, že trpíte chronickou nespavosťou, bude potrebné urobiť v živote zmeny, ktoré vám samy o sebe môžu pomôcť navodiť pokojný spánok.
V prípade, že sú vaše problémy dlhodobé, odporúčame návštevu špeciálneho spánkového centra.
Súvisiace čítanie: Užitočný zoznam spánkových laboratórií a centier nájdete TU.
Taktiež si nezávisle na stretnutí s lekárom zo spánkového laboratória nechajte urobiť vyšetrenie krvného obrazu.
I keď už máte termín na vyšetrenie v spánkovom laboratóriu, prvé a zásadné zmeny môžete urobiť sami. Lekári vám pravdepodobne najskôr odporučia formu nefarmakologickej liečby chronickej nespavosti, ktorou je predovšetkým úprava spánkovej hygieny.
Súvisiace čítanie: Pravidlá správnej spánkovej hygieny nájdete TU. Alebo môžete tiež vyskúšať našich 25 tipov, čo robiť, keď nemôžete spať.
Chloralhydrát, Nitrazepam, Chlormethiazol, Promethazin, Dichloralphenazon, Stilnox a ďalšie … to je len krátky zoznam liekov na nespavosť. Tie majú za úlohu utlmiť tú časť mozgu, ktorá nás drží v bdelom stave. Na počkanie tak majú navodiť spánok.
Už menej sa však hovorí o tom, že ich použitie navodí hlavne ľahký spánok (NREM fázy štádia 1 a 2), hlboký spánok (NREM fázy štádia 3 a 4) a spánok so snami (REM fáza) skoro vôbec. Takýto spánok tak nie je dostatočne kvalitný a neposkytne človeku skutočný odpočinok.
Zaujímajú vás jednotlivé fázy spánku? Podrobne ich vysvetľujeme v článku Poznáte všetky fázy spánku?
Lieky na spanie sú tak vhodné iba na obnovenie spánkového režimu. Nie sú vôbec vhodné pre dlhodobé užívanie, pretože na nich vzniká závislosť. Siahať by po nich mali iba ľudia, ktorí už všetky ostatné metódy liečby nespavosti vyčerpali a mali by ich brať len krátkodobo. Ten skutočne sladký a energiu dodávajúci spánok si totiž väčšinou užijú len tí, ktorým sa podarilo vyriešiť skutočnú príčinu ich nespavosti.
Liečba nespavosti môže byť aj menej tradičná. Miša z internetového magazínu o zdraví a rodine Tuhý korienok skúsila na nespavosť droždie.
"Aj keby droždie pomáhalo pol roka alebo len jeden mesiac, dostala som príležitosť zaspávať unavená, s chuťou a bez liekov, " hovorí Miša v článku Ako som na nespavosť skúsila droždie.
Ak viete, že máte starosti v práci, s partnerom aj s deťmi, nehľadajte príčinu vašej nespavosti inde, než v skutočnosti je. Pravdepodobne ste pod veľkým tlakom a váš život je plný stresu. V tomto prípade je najvhodnejšou liečbou vyriešiť dané problémy. Pokiaľ sa jedná o problémy zložitejšieho charakteru, na ktoré neexistuje jasné riešenie, ale vy kvôli nim nemôžete spať, bude najlepšie vyhľadať odbornú pomoc psychológa. Nehanbite sa na neho obrátiť. Verte, že nie ste sami s podobnými problémami.
Možno vám vaša nespavosť ukazuje, že niečo vo vašom živote nie je tak, ako má byť. Možno vám chýba láska k životu či aktívny odpočinok. Možno máte proste priveľa starostí v hlave. Čo to skúsiť zmeniť? Zdroj obrázkov: Pinterest
V spoločnosti často prevažuje názor, že alkohol je dobrým prostriedkom, ako rýchlo zaspať. To síce môže byť nejakú dobu pravda a alkohol ako uspávací prostriedok môže chvíľu fungovať. Avšak cena, ktorú za to zaplatíte, je privysoká. Akonáhle sa totiž alkohol začne počas spánku vo vašom tele vstrebávať a rozkladať, spánok sa stane plytším. Výsledkom pitia alkoholu je síce rýchle zaspávanie, ale nekvalitný spánok a predčasné prebudenie.
Časom si vaše telo na alkohol zvykne, riskujete tak nielen alkoholizmus, ale aj skutočnosť, že nespavosť vás bude trápiť aj po vypití alkoholu, ktorý vám predtým spoľahlivo pomáhal zaspať. A keď už zaspíte, budete spať len plytkým a nekvalitným spánkom. Alkohol tak vaše problémy so spánkom len zhorší.
Nastávajúce mamičky majú často zhoršený spánok. A to predovšetkým v 1. a 3. trimestri. Nespavosť v tehotenstve sa objaví u mnohých tehotných žien. Ako problémy počas tehotenstva prišli, tak po ňom aj väčšinou odídu. Potom sa už čerstvá mamička zase nevyspí kvôli bábätku. Preto obdivujeme všetky úžasné mamičky (a často i oteckov)!
Kráľovstvo za každú minútu kvalitného spánku? S veľkým bruškom sa ťažšie hľadá pohodlná poloha. Budúce mamičky trápia kŕče, bolesti chrbta, pálenie záhy aj syndróm nepokojných nôh. Musia tiež často vstávať a ísť na toaletu. Výsledkom sú často takmer prebdené noci.
Tu vás potešíme (ale aj nepotešíme). Insomnia u detí je skutočne veľmi výnimočná. Zákerná nespavosť u detí tak existuje skôr v hlavách nevyspatých rodičov.
Často za to môžu nevhodné uspávacie rituály, ale nechceme byť zbytočne striktní. Uspávanie je citlivá téma a každé dieťatko je iné. Skúste nájsť spoločne kompromis, ktorý vyhovuje všetkým. Stavte hlavne na svoju intuíciu a cit. Nikto váš malý poklad nepozná tak dobre ako vy.
Väčšina detí potrebuje jasné pravidlá a rovnaké rituály, ktoré ich upokojujú. Je však potrebné ich správne nastaviť a byť citlivými, láskavými, ale aj dôslednými rodičmi. Vieme, ono sa to ľahko povie, ale lepší recept ešte nikto nevymyslel.
Doprajte svojmu dieťaťu dostatok pohybu počas dňa a nežné rituály pred spaním.
25 tipov čo robiť, keď nemôžete zaspať
Partnerské matrace a veľký rozdiel v telesnej hmotnosti partnerov – 3 možnosti