Seniori majú menej kvalitný spánok. Trápi ich nespavosť, v noci sa často budia a ráno vstávajú veľmi zavčasu, čiže v konečnom dôsledku spia krátko. Aké sú príčiny tohto stavu a čo s tým?
Poruchy spánku v staršom veku môže spôsobovať viacero činiteľov. Niektoré sú pre starobu typické, iné súvisia s konkrétnymi ochoreniami charakteristickými pre seniorov. Menšia potreba spánku je však v starobe celkom prirodzená. Vyplýva z menšej aktivity v priebehu dňa, s čím súvisí aj menšia potreba regenerácie organizmu.
Časté nočné prebúdzanie sa súvisí s poruchami močovej sústavy, a teda s častejšou potrebou močenia, ako aj s tráviacimi ťažkosťami, ku ktorým prispieva ležiaca poloha. K tomu sa pridajú ešte bolesti kĺbov spôsobené artritídou alebo zápalom, ako aj pocity dýchavičnosti zapríčinené slabšou srdcovou činnosťou.
Pri ochoreniach demencie, napr. pri Alzheimerovej chorobe, sa môže vyskytnúť syndróm zapadajúceho slnka, ktorý sa prejavuje tým, že pacient je vo večerných hodinách podráždený a to mu bráni pokojne zaspať.
Problémy so zaspávaním a s nočným prebúdzaním môžu spôsobovať aj niektoré lieky, prípadne kombinácie liekov. Preto sa treba u lekára dôkladne informovať, alebo si prečítať príbalový leták o vedľajších účinkoch lieku.
Problémy so spánkom v staršom veku majú veľa príčin. Dá sa im predísť? Našťastie, áno.
Dôležité je určiť príčinu týchto problémy. Ak starší človek počas dňa často drieme, v noci nepotrebuje veľa hodín spánku, čo sa prejaví nespavosťou a nočným prebúdzaním. V takomto prípade pomôže, ak senior zvýši svoju dennú aktivitu– napr. prostredníctvom dodatočných záujmových činností.
Izba, v ktorej spíme, má byť vyvetraná, aby teplota v nej uľahčovala zaspávanie (v prípade seniorov v nej môže byť trochu teplejšie, hoci v chladnejšej miestnosti sa zaspáva ľahšie). Seniori by pred spaním nemali piť veľa tekutín a konzumovať ťažko stráviteľné potraviny, pretože sa im bude ťažšie zaspávať.
Veľmi veľký vplyv na kvalitu spánku seniora má matrac. Musí byť dostatočne mäkký, pretože tenšia pokožka a neraz aj tenšia vrstva tukového tkaniva spôsobujú, že starší človek oveľa výraznejšie pociťuje akýkoľvek tlak na telo. Seniori majú na dôvažok problémy s termoreguláciou, takže pri zaspávaní pociťujú chlad, zatiaľ čo v noci sa prehrievajú. Vhodným riešením sú preto matrace podporujúce termoreguláciu – napr. Thermo Silver. Nebo matrac proti preležaninám/antidekubitný matrac.
Okrem toho, v starobe je pokožka jemnejšia a ľahšie podlieha podráždeniu, takže v tomto období života môžu vznikať alergie. Veľmi vhodný je preto protialergický matrac s prírodnými zložkami (napr.: Natur Biogreen alebo Lavender).
Nemalý význam má aj správny – rehabilitačný a ortopedický – vankúš. Tým, že hlavu udržiava v správnej polohe, prispieva k uvoľneniu svalového napätia a k dobrému prúdeniu krvi. V prípade kŕčov v lýtkach možno použiť vankúš pod chodidlá, alebo matrac s roštom s pohyblivými časťami, ktorý umožní nohy mierne nadvihnúť.
Ak tieto opatrenia kvalitu spánku nezlepšia, treba navštíviť ambulanciu pre poruchy spánku. Odborník zváži individuálnu situáciu seniora a navrhne najvhodnejšiu terapiu.
Ako si zariadiť spálňu aby sa v nej dobre spalo