Máš pocit, že spíš vedľa lokomotívy? V Poľsku chrápe približne 13 miliónov ľudí, pričom 70% z nich sú muži. Chrápanie nie je len nepríjemné pre najbližších, ale predovšetkým je nebezpečné pre toho, kto chrápe. Treba hľadať a liečiť jeho príčinu. Dá sa znížiť intenzitu a hlasitosť chrápania natoľko, aby nevyrušovalo najbližších?
Hlavnou príčinou chrápania je zablokované prúdenie vzduchu počas spánku spôsobené anatomickými zmenami v oblasti hornej časti dýchacích ciest (nosu, ústnej dutiny, hrdla a hrtanu). Toto zablokovanie môže viesť k vzniku nebezpečného syndrómu spánkového apnoe. Jeho dôsledkom je nedostatočné odkysličenie organizmu a z neho vyplývajúce poruchy – denná ospalosť, ranné bolesti hlavy, oslabené fyzické a intelektuálne funkcie.
Chrápanie a apnoe netreba podceňovať, ale čo najskôr ich treba diagnostikovať a liečiť.
Neliečené spánkové apnoe môže mať fatálne následky. Získajte informácie o symptómoch a rizikách.
Existuje veľa metód, hoci mnohé z nich neprinášajú očakávané výsledky, pretože chrápanie má naozaj mnoho príčin. Niekedy pomôže operácia nosovej priehradky, inokedy plastika mäkkého podnebia, nosenie ortodontického aparátu počas spánku, alebo odstránenie uzdičky. V iných prípadoch zas treba spať s pretlakovým prístrojom, ktorý vháňa do úst kyslík.
Častejšie chrápu ľudia s nadváhou, fajčiari a tí, čo nadmerne užívajú alkohol. Neodmysliteľnou súčasťou liečby je teda odstránenie týchto činiteľov.
Vyššia spánková hygiena a lepšie podmienky spánku prispejú k zredukovaniu nepríjemností spojených s chrápaním. Problém síce celkom neodstránia, ale môžu znížiť intenzitu chrápania.
Na chrápanie má vplyv poloha hlavy počas spánku. Ortopedický vankúš, ktorý podopiera krk a tak udržiava hlavu vo vodorovnej polohe, je najlepším riešením. Chybou je spať na vysokých, hrubých vankúšoch, ktoré dvíhajú hlavu a udržiavajú ju v polohe, pri ktorej sa napínajú krčné svaly.
Najefektívnejší odpočinok poskytne telu poloha na chrbte. V prípade chrápania však nie je najvhodnejšia, pretože môže problém zintenzívniť. Kvalitný matrac z peny, ktorá sa prispôsobuje tvaru tela (napr. Viscogreen, NightFly alebo z termoelastickej peny), je zárukou kvalitného spánku a poskytne dobrý odpočinok aj v polohe na boku. Dobrým riešením sú matrace napustené eukalyptovým alebo levanduľovým olejom vylučujúce upokojujúce vône, ktoré uľahčujú zaspávanie.
Na intenzitu chrápania má vplyv aj únava a to, čo robíme pred spaním. Ten, kto má tendenciu chrápať, bude chrápať hlasnejšie, keď je unavenejší. Preto je lepšie ísť spať vtedy, keď ešte nie sme celkom vyčerpaní. Okrem toho sa pred spaním treba vyhýbať pitiu alkoholických nápojov a fajčeniu. Intenzitu chrápania zosilňujú aj lieky na spanie.
Namiesto toho, aby sme išli spať vyčerpaní, plní stresu a napätia, neschopní zaspať bez liekov, sa radšej vyberme pred spaním na prechádzku, nadýchajme sa čerstvého vzduchu a očistime si myseľ. A potom si ľahnime spať do vyvetranej, mierne chladnej spálne.
Okrem starostlivosti o všetky spomenuté faktory by mal chrápajúci navštíviť aj ambulanciu pre spánkové poruchy, pretože chrápanie môže byť veľmi nebezpečné.