Bez spánku sa nezaobíde žiaden človek. Rovnako ako potrava, pitie alebo dýchanie, je spánok základnou biologickú potrebou, ktorú nemožno ničím nahradiť. Preto by ste pre zdravý spánok mali urobiť maximum. Ako na to? Pravidelne športujte, relaxujte a udržujte si pravidelný rytmus. To by vám odporučil každý profesionálny športovec.
Odmenou za pravidelný pohyb je dobrá fyzička, zážitok zo športu, ale aj psychická kondícia. A vôbec nezáleží na tom, akému športu sa venujete. Môže ísť o posilňovanie, jazdu na bicykli alebo len prechádzky so psom či cvičenie jogy.
S pohybom sa spája celý rad pocitov a emócií. Môžete cítiť eufóriu, uvoľnenie, ale aj bolesť alebo únavu. Aj emócie dokážu človeka vyčerpať. Svoje o tom vedia aj profesionálni športovci, ktorí musia pracovať ako s psychickou, tak aj fyzickou únavou. Za tento nápor sa snažia športovci svoje telo odmeňovať kvalitným spánkom. Pomer medzi odpočinkom a športovou aktivitou sledujú pomocou spoľahlivých športtesterov, ktoré dokážu tréningový plán upraviť podľa údajov týkajúcich sa športových aktivít a kvality spánku či odpočinku.
Všeobecne platí, že vďaka pravidelnému pohybu dokážete zdolať aj väčšie výzvy a stávate sa tak odolnejšími proti najrôznejším negatívnym podnetom, ktoré sa okolo vás objavujú. Budete napríklad lepšie zvládať frustráciu, budete trpezlivejší a budete mať pevnejšiu vôľu. Vďaka tomu ľahšie zvládnete životné výzvy a každodenné starosti.
Čo všetko pohyb a športovanie ovplyvňuje?
Počas spánku sa z nášho tela odplavujú toxíny, ktorých hromadenie poškodzuje mozok. Keď spíte, vaše telo sa regeneruje nielen fyzicky, ale aj psychicky. Zdravý spánok znižuje riziko vysokého krvného tlaku, depresie, ale aj obezity. Okrem toho podporuje pamäť a má vplyv aj na imunitný systém.
Potreba spánku je u každého človeka individuálna a s vekom sa znižuje. Všeobecne možno povedať, že by dospelý človek mal spať v priemere 7-9 hodín. Športovci na profesionálnej úrovni sa snažia dodržiavať zhruba 8-hodinový spánok. Príkladom môže byť triatlonista Peter Vabroušek, ktorý na monitoring spánku používa smart hodinky. Vďaka tomu vie, že v celoročnom priemere spí približne 7,5 hodiny denne, čo je pre jeho výkony dostačujúce.
Šport a pohyb utužujú naše zdravie. Je však nutné, aby malo telo dostatok času na poriadny odpočinok. Športovci môžu odpočívať v saune, bazéne, na masážach, ale nič vášmu telu nedopraje takú regeneráciu ako kvalitný a dostatočný spánok. S monitoringom spánku a fyzických výkonov im pomáhajú inteligentné športové hodinky. Vďaka nim vedia, aké výkony dosiahli, ale aj ako dlho spali a či malo telo čas sa za túto dobu zregenerovať.
Počas spánku totiž dochádza k regenerácii organizmu. Jednoducho môžeme povedať, že sa dáva do poriadku všetko, čo sa cez deň pokazilo. Z tela odchádzajú odpadové látky, naprávajú sa trhlinky svalov a úponov, budujú sa nové bunky, dopĺňajú sa zásoby minerálov a stopových prvkov. Práve preto je spánok pre profesionálnych športovcov tak dôležitý.
Obrázok: Kvalitný spánok podporuje lepší výkon aj pocit šťastia.
Väčšina profesionálnych športovcov spánok nepodceňuje a snaží sa spať odporúčaných 8 hodín. Niektorí z nich dokonca "idú" systémom: tréning - kratší spánok - tréning - nočný spánok. Nočný spánok je samozrejme dlhší a nenahraditeľný, popoludňajší je kratší, no nie je nutný za každých okolností. Pomáha skôr pred druhou tréningovou fázou.
Ak športovci trpia nespavosťou, neprejaví sa to len na ich výkone. Nedostatok spánku má vplyv aj na metabolizmus, imunitu i regeneráciu svalov a celého tela. Kvôli nedostatočnému vyspaniu sa znižuje reakčný čas, rýchlosť a presnosť. Vďaka inteligentným fitness hodinkám, fitness náramkom alebo športtesterom, ktoré monitorujú spánkové aktivity, môžu športovci, ale nielen tí, odhaliť anomálie spánku. Dáta o spánku sa väčšinou dajú stiahnuť, takže nie je nič jednoduchšie, než ich ukázať lekárovi a poradiť sa, ako situáciu riešiť.
Čo robiť, ak nemôžete zaspať? Skúste najskôr upraviť svoj životný štýl, pite bylinkové čaje alebo pred spaním počúvajte relaxačnú hudbu. Ak sa zlepšenie nedostaví, je potrebné navštíviť odborníka.
Cvičenie môže pomôcť k lepšiemu spánku, ale nie vždy je to tak. Dôležité je vybrať si vhodnú dobu a správny druh aktivity. Športovaniu sa môžete venovať hneď po prebudení. Budete sa potom cítiť plní energie a vyplavené endorfíny sa postarajú o dobrú náladu. Ranné cvičenie však vyžaduje poriadnu rozcvičku. Telo sa musí dostať na určitú tepovú frekvenciu, aby bol tréning efektívny. Preto na zápästí profíkov nechýbajú inteligentné športtestery, ktoré dokážu merať tepovú frekvenciu.
Obrázok: Ranné športovanie vyžaduje výdatnú rozcvičku.
Športovanie popoludní po práci má tú výhodu, že je vaše telo lepšie rozohriate. Pamätajte si však, že by ste nemali cvičiť tesne pred spaním. Telo je totiž po cvičení naštartované a spánok sa nedostaví tak rýchlo. Náročnejšie aktivity ako beh, posilňovanie alebo kruhový tréning by ste mali robiť najneskôr 2 hodiny pred spaním. Ľahšie aktivity, ako je napríklad prechádzka, môžete robiť aj tesne pred spaním. Prečistíte si hlavu a lepšie zaspíte.
Skvelé športové výkony a kvalitný spánok môžete dosiahnuť vďaka monitoringu, ktorý vám ponúkajú športové hodinky. Na meranie športových aktivít môžete využiť hneď niekoľko pomocníkov. Odlišujú sa od seba predovšetkým ponukou monitorovaných športov, presnosťou merania a tým, čo všetko merajú.
Fitness náramky patria medzi najjednoduchšiu elektroniku, ktorá vás informuje o základných hodnotách. Meria predovšetkým kroky a dokáže vás "donútiť" vykonávať pohyb. Vďaka fitness náramku budete mať prehľad o spálených kalóriách, počte krokov či spánkovej aktivite. Prepojením s aplikáciou v telefóne uvidíte najdôležitejšie informácie. Drahšie modely disponujú aj GPS alebo monitorom tepovej frekvencie.
Inteligentné hodinky sú predĺženou rukou vášho mobilného telefónu. Zobrazujú najdôležitejšie informácie či notifikácie z telefónu, dokážu reagovať na správy a hovory. Ich hlavným poslaním nie je fitnes využitie, avšak aj inteligentné hodinky umožňujú monitorovať športové aktivity, tepovú frekvenciu, spánok či zaznamenávať trasu pomocou GPS. Svojím vzhľadom pripomínajú klasické pánske hodinky alebo hodinky pre dámy. Pre väčšinu používateľov je dôležité aj to, že hodinky sú v angličtine.
Obrázok: Wearables sa od seba líšia ponukou monitorovaných aktivít.
Športové hodinky sú dostupné v pánskom aj dámskom prevedení a siahajú po nich predovšetkým zapálení športovci, ktorí ich využívajú namiesto osobného trénera. Hodinky sa môžu pochváliť monitoringom tepovej frekvencie, monitoringom spánku, strážením tréningových zón alebo GPS modulom. Samozrejmosťou je bohatá ponuka športových aktivít, vysoká odolnosť proti prachu a vode a prepojenie s inteligentným telefónom. Outdoorové inteligentné hodinky sa stali veľmi obľúbenými pre svoju mechanickú odolnosť.
Každý nositeľný typ elektroniky meria spánok inak. Záleží na výrobcovi. Všeobecne môžeme povedať, že elektronika sa zameriava predovšetkým na pohyb, ktorý je ukazovateľom zaspania či prebudenia, ale aj odlišných fáz spánku.
Pohyb sleduje trojosový akcelerometer, rotáciu a orientáciu zabezpečuje gyroskop. Častokrát majú hodinky aj možnosť merať tep srdca, dýchanie či okysličenie krvi, ktoré sa merajú pomocou optického senzora. Vďaka tomuto hardvéru môžete zistiť celkovú dobu spánku, čas zaspania, prebudenia aj podiel jednotlivých fáz spánku (ľahkého, hlbokého, REM). Okrem toho môžete získať informácie vyhodnocujúce kontinuitu hlbokého spánku, počet prebudení, kvalitu dýchania, časovú os kyslíka a pod. Na základe týchto informácií sú vám niektoré modely schopné pomôcť zlepšiť spánok alebo odhaliť spánkové poruchy.
Ak hľadáte hodinky, ktoré vám pomôžu vybalansovať pomer medzi športovaním a odpočinkom, vyskúšajte fitness hodinky Polar Unite. Aplikácia FitSpark vám dokáže pripraviť každodenné cvičenie na mieru podľa údajov z predošlých tréningov a podľa kvality spánku. Hodinky tiež vyhodnotia, ako sa telo počas spánku zregenerovalo. V ponuke majú viac ako 100 druhov športových aktivít a umožňujú aj pripojenie k GPS.