Ak dodržujte zásadu pravidelnej výmeny matraca po 7 rokoch, naspíte na ňom pri priemernej dĺžke spánku 7 hodín denne asi 17 885 hodín. Za tú dobu do matraca vsiaknu najrôznejšie nečistoty zahŕňajúce telesné tekutiny, ale aj zápach, prach a roztoče. Ako na správne čistenie matracov sa dozviete v našom článku.
Aby ste si prácu s údržbou matraca čo najviac uľahčili, je dobré siahnuť po matraci s poťahom a navyše použiť aj chránič matraca.
Než sa pustíte do samotného čistenia, zložte z matraca všetko, čo je na ňom položené. Plachty i obliečky, rovnako ako poťahy z dekoračných vankúšikov, vyperte na najvyšší možný stupeň, ktorý uvádza výrobca. Platí, že už pri praní na 60 ° C dôjde k zničeniu nežiaducich baktérií a alergénov. Vždy však dodržujte pokyny, ktoré pre čistenie či pranie uvádza výrobca.
Vysávanie matraca by ste mali do svojho upratovacieho zoznamu zaradiť každých 14 dní. Budete potrebovať hubicu na vysávanie tkanín. Spoznáte ju podľa štetín, ktoré sú podobné kefe. So starostlivým vysávaním začnite na jednom konci a postupne sa "prevysávejte" až k druhému koncu.
Poriadnu pozornosť venujte najrôznejším záhybom a prešívaniu, kde sa prach drží vo veľkom množstve. Po vysatí ložnej plochy povysávajte aj bočné strany. Matrac zospodu vysávajte až po kompletnom dokončení čistenia hornej plochy, keďže rovnaký postup údržby budete vykonávať aj na spodnej strane.
Aj keď sa ráno neprebúdzate prepotení, cez noc vaše telo vypotí až 1,5 litra potu, ktorý vsiakne do matraca a lôžkovín. Zápach z potu nemusíte cítiť hneď, ale pripravte sa na to, že sa skôr alebo neskôr dostaví. A keď bude už príliš neskoro, nemusí sa vám ho podariť zbaviť.
Ako zbaviť matrac zápachu potu?
Dobrá rada: Aby ste matrac osviežili, nakvapkajte do sódy niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Najmä do spálne sa hodí eukalyptus, levanduľa, santalové drevo alebo neroli.
Jedlá sóda pôsobí ako lapač vlhkosti, ale zároveň pohlcuje aj pachy a maz. Druhým vysávaním teda z matraca odstránite sódu spoločne so všetkým, čo do seba za dobu pôsobenia natiahla.
Obrázok: Matrac vysávajte pravidelne každých 14 dní.
Akonáhle ošetríte ložnú plochu od prachu a pachov, vrhnite sa na čistenie škvŕn. Najčastejšia je úvaha nad tým, ako vyčistiť matrac od moču, krvi a ako odstrániť zápach moču z matraca. Pri akejkoľvek škvrne platí: "Čím skôr, tým lepšie." Pri odstraňovaní takto odolných znečistení si nevystačíte len s jedlou sódou. Je potrebné siahnuť tiež po peroxide vodíka (3%), soli a prípravku na umývanie riadu.
Škvrny od moču sa čistia veľmi ťažko a to nielen v prípade, keď sú už zaschnuté. Ako na to?
Základom je vždy studená voda. Čerstvú krvavú škvrnu stačí namočiť do studenej (dokonca i ľadovej) vody a jemne ju pretrieť. Voda nesmie byť teplá, aby sa krv nezrazila a neprenikla hlbšie do vlákien.
Detailný postup, ako sa zbaviť krvavých škvŕn, nájdete v tomto článku.
Pleseň na matraci môže vzniknúť, ak žijete vo veľkom dome, dom ste zateplili a vymenili okná alebo bielizeň sušíte v miestnosti s matracom na sušiaku. Proti vzniku plesní môžete bojovať pravidelným vetraním, ale aj voľbou správneho roštu či matraca, ktorý dobre dýcha.
Ak zistíte, že sa na matraci vytvorila pleseň, vyperte jeho poťah na najvyššom stupni, ktorý odporúča výrobca, a škvrnu ošetrite dezinfekčným prostriedkom.
Premýšľate nad tým, ako vyčistiť molitanový matrac? Každý typ matraca vyžaduje iný prístup. Napríklad pri penových musíte byť obzvlášť opatrní. Najľahšie sa čistí už spomínaný molitanový matrac, pretože ho môžete vyprať v rukách s použitím bežných domácich prostriedkov a nechať usušiť pri izbovej teplote.
Starostlivosť matracu venujte pravidelne. Najmenej raz za 14 dní ho povysávajte a aspoň 2x do roka vykonajte veľkú údržbu. Každý mesiac sa odporúča matrac otáčať, aby sa rovnomerne opotreboval a dobre dýchal.
Pozrite sa ešte na jednotlivé typy matracov a konkrétny spôsob ich čistenia. Nijako zvlášť sa nelíšia. Vždy odporúčame riadiť sa pokynmi výrobcu, používať prírodný alebo čo najšetrnejší čistiaci prostriedok (napr. mydlový prášok na pranie alebo jedlú sódu) a každý matrac nechať vždy poriadne vyschnúť na vzduchu. Ak si neviete rady, obráťte sa na výrobcu matraca alebo kontaktujte profesionálnu upratovaciu službu.
Ak sa nečistoty dostanú do molitanu, vyskúšajte vysávač na mokré čistenie.
Menšie detské matrace môžete vyprať v šetrnom pracom prostriedku. Vždy však počítajte s tým, že sušenie bude trvať veľmi dlho.
Odstráňte kryt. Ak má váš matrac poťah, zložte ho. Pridajte do vody prírodný prací prášok. Zmes miešajte rukou, kým sa nevytvoria bubliny.
Namočte obyčajnú bielu bavlnenú handričku do mydlovej vody. Jemne ju vytlačte, aby sa odstránila prebytočná voda. Matrac očistite.
Navlhčite ďalšiu handričku pod teplou tečúcou vodou. Prebytočnú vodu jemne vytlačte. Utrite mydlový roztok z matraca. Nechajte matrac poriadne vyschnúť na vzduchu. Poťah navlečte až po úplnom vysušení.
Aj na čistenie pružinového matraca využijete jedlú sódu. Zhruba jednu šálku jedlej sódy preceďte cez sitko na matrac. Dbajte, aby bola na povrchu rovnomerná vrstva. Malou kefou s jemnými štetinami sódu zapracujte do tkaniny a nechajte pôsobiť asi 15 minút. Po uplynutí tejto doby sódu z matraca vysajte vysávačom s nástavcom na čalúnenie.
Pri čistení penového matraca budete potrebovať vysávač, roztok, jedlú soľ a opäť vysávač.
Z matraca najskôr vysávačom vysajte všetky veľké nečistoty, medzi ktoré patria omrvinky, vlasy alebo chuchvalce prachu. Vďaka tomu budete mať istotu, že sa tieto nečistoty počas údržby nedostanú hlbšie do matraca.
Z polovice šálky bieleho octu a polovice šálky vody vytvorte roztok, dobre ho premiešajte a nalejte do rozprašovača. Pomocou rozprašovača nanášajte na matrac. Pamätajte na to, že by matrac nemal byť príliš mokrý, pretože potom by sa mohla tvoriť pleseň.
Na vlhký matrac nasypte jedlú sódu, ktorá pôsobí ako pohlcovač pachu a nechajte ju približne pol hodiny pôsobiť. V izbe otvorte okná a na matrac nasmerujte ventilátor, urýchlite tak proces schnutia. Akonáhle je matrac suchý, znova ho povysávajte vysávačom a zbavte zvyškov jedlej sódy.
Vlákna z prírodných materiálov sú veľmi náchylné na vlhkosť. Pri mokrom čistení, kedy je voda ihneď odsatá, problémy nenastanú. Horšie je to v prípade, keď dôjde k dlhodobejšiemu pôsobeniu vody. Môže sa totiž stať, že vlákno začne napučiavať alebo praskne. Najčastejšie sa na údržbu používa špeciálny prášok, vlhké piliny alebo peny, ktoré sa pôsobením vzduchu premenia v prášok.
Kokosové vlákno je prírodným materiálom, ktorý vyžaduje odbornú starostlivosť v podobe chemického čistenia vysávačom na mokré vysávanie v kombinácii so správnymi čistiacimi prostriedkami.
Po mokrom čistení je potrebné nechať matrac uschnúť. Nikdy ho však nenechávajte opretý o radiátor alebo iné vykurovacie teleso. Oveľa lepšie je použiť fén.
Pravidelnú údržbu detského matraca by ste mali vykonávať vždy, keď budete dieťaťu meniť obliečky. Štandardné čistenie vyžaduje povysávanie vysávačom. Matrac tiež môžete raz za čas nechať vyvetrať na čerstvom vzduchu. Ak vaše dieťatko trpí nočným pomočovaním, je najlepšie siahnuť po nepremokavom chrániči matraca.
Poťah by ste mali čistiť pravidelne, minimálne raz za pol roka. Pokiaľ máte snímateľný poťah, vyperte ho v práčke. Pri praní sa držte pokynov výrobcu. Ak výrobca neudáva inak, môžete poťah sušiť v sušičke. Celý proces vám zaberie zhruba hodinu. Pri klasickom sušení na sušiaku sa doba sušenia môže pohybovať od 6 do 24 hodín. Záleží na type poťahu.
V prípade, že nie je poťah matraca snímateľný, ale sú na ňom škvrny, použite na ich očistenie vlhkú handričku namydlenú neutrálnym mydlom. Na dočistenie použite čistú vodu. Dajte si pozor, aby vlhké čistenie prebiehalo len na povrchu textílie a nedošlo k jej premočeniu.
Snímateľné aj nesnímateľné poťahy môžete každý týždeň povysávať a prevetrať. Stačí len matrac otočiť a nechať na otočenej strane aspoň hodinu vyvetrať.
Nezúfajte, takmer v každom väčšom meste nájdete profesionálnu službu, ktorá za vás urobí hĺbkové parné čistenie matraca. Či už si vyhľadáte čistenie matraca v Bratislave, čistenie matraca v Košiciach alebo v ktoromkoľvek inom meste, nájdete v blízkosti niekoľko upratovacích služieb, ktoré vykonávajú antibakteriálne hĺbkové čistenie matracov.