"Musím ťa upozorniť, vraj chrápem." Veta, ktorú ľudia s obavou vyslovujú v ranej zamilovanosti. A niet divu, tieto nepríjemné zvuky dokážu skutočne znepríjemniť nielen začiatky vzťahu, ale aj akýkoľvek ďalší spánok s danou osobou. S chrápaním však nesúvisí len samotná partnerská kríza, ale aj významné zdravotné problémy. Aké to sú? A ako proti chrápaniu bojovať?
Nepríjemný zvuk chrápania vzniká vibráciou mäkkých častí horných dýchacích ciest. V spánku sa znižuje napätie svalov mäkkého podnebia, vďaka čomu sa ľahšie rozkmitá a vyjde z nás ten typický zvuk. Vzduch môže tiež narážať na prekážku, ktorú rozochveje, napr. na rozšírené tkanivo v nosohltane.
Dôvodov, prečo sa tak deje, môže byť viac. Od ľahších, ako je zlá spánková hygiena, po tie závažnejšie, ktoré sa spájajú s anatomickými anomáliami a spánkovou apnoe.
Aj keď presné čísla sa v štatistikách líšia, zhodujú sa v tom, že chrápanie u mužov je oveľa častejšie. Uvádza sa, že postihuje až dvakrát viac mužov ako žien. S postupujúcim vekom sa situácia ešte zhoršuje - až 54% mužov nad 40 rokov sa stretáva s týmto problémom.
Ženy síce chrápu menej ako muži, uvádza sa však, že až 30% žien bojuje s chrápaním. Najčastejšie problémy s chrápaním majú ženy v tehotenstve. Ich telo v dôsledku tehotenstva opúcha, čo spôsobuje zúženie dýchacích ciest, a to vedie k nepríjemnému chrápaniu.
Ani deťom sa chrápanie nevyhýba. U nich býva najčastejšie spôsobené zväčšenými nosnými či krčnými mandľami. Dieťa môže byť v dôsledku chrápania nevyspaté a nepozorné a môžu sa zhoršovať jeho výsledky v škole. To sú však menej závažné ťažkosti. Oveľa horšie je spánkové apnoe, ktoré sa podľa štatistík vyskytuje až u 3% detí.
A čo je vlastne to už spomínané spánkové apnoe? Ide o stav v spánku, pri ktorom dochádza až k minútovým zástavám dychu. Tie spôsobujú nedostatočné okysličenie orgánov, z čoho plynú zdravotné riziká ako vysoký tlak, infarkt, cukrovka či mŕtvica. Práve chrápanie je hlavným príznakom spánkového apnoe a ako už bolo spomenuté, nevyhýba sa mužom, ženám, ani deťom.
Existuje niekoľko možností, ako si s chrápaním poradiť. Zhromaždili sme pre vás tie najefektívnejšie spôsoby od zmeny režimu, cez pomôcky proti chrápaniu až po laserovú operáciu. Čo teda proti chrápaniu zaberá?
Poznáte zásady spánkovej hygieny? Ide o súbor pravidiel slúžiaci na prevenciu a riešenie spánkových problémov. Patrí medzi ne pravidelný denný a nočný režim, ktorý kladie dôraz na obmedzovanie tučných a sladkých jedál, pitie energy drinkov, alkoholu, fajčenie tabaku a používanie elektroniky pred spaním.
Práve u týchto zlozvykov sa výskumami dokázalo, že chrápanie zhoršujú.
Výskumy tiež preukázali, že chrápanie môže výrazne ovplyvniť vaša poloha spánku. Preto sa odporúča vyvarovať sa spaniu na chrbte a uprednostniť spanie na boku. Nepretržité spanie na boku sa však môže po určitej dobe stať nepríjemné. Práve preto je potrebný výber kvalitného matraca z lenivej peny, ktorá vám zaistí skvelý spánok aj s týmto obmedzením.
Ďalej sa odporúča vyvýšenie polohy hlavy až o 15 cm, čo pomáha k spriechodneniu prúdenia vzduchu v dutinách. Nepodceňte preto výber správneho vankúša, ktorý vám pomôže chrápanie odstrániť.
Náš TIP: So zamedzením spánku na chrbte kvôli chrápaniu je spojený starý a pomerne úsmevný trik, pri ktorom sa na zadnú časť pyžama prišije tenisová loptička - tá vás svojím nepohodlím bude nútiť otočiť sa vždy na bok.
Dráždiť a obmedzovať vaše dýchacie cesty môže naozaj veľa faktorov. K tým najčastejším patrí prosté nachladnutie spojené s upchatým nosom či alergie, ktoré môžu v spálni číhať na každom rohu (napr. aj v matraci – viete, kedy ho vymeniť?).
Skúste preto dôkladne vyčistiť vašu spálňu a pravidelne vetrať. Ak máte dlhodobé problémy s upchatým nosom, je najvyšší čas, aby ste ich riešili s lekárom. Na trhu sa tiež objavujú rôzne pomôcky proti chrápaniu - spreje, náplasti alebo aj hodinky vibrujúce zakaždým, keď u vás zaznamenajú chrápanie.
Chrápanie môže narušiť váš vzťah s partnerom. Môže však byť aj príznakom zdravotných problémov.
Ako už bolo spomenuté, spánková apnoe je závažným zdravotným problémom, ktorý by ste rozhodne nemali podceňovať. Otáľanie by vás mohlo vyjsť draho, preto radšej navštívte niektoré zo spánkových laboratórií.
V nich dochádza k meraniu vášho spánku, pričom sa vyhodnocuje dychová krivka, ktorá sa zbiera z dát o spánku v dĺžke minimálne 10 hodín. V prípade, že sa zistí, že trpíte spánkovou apnoe, problémy sa eliminujú pretlakovým prístrojom so špeciálnou maskou, ktorá vám pomôže v dýchaní.
Ak meranie v spánkovom laboratóriu diagnostikuje, že chrápanie vzniká vibráciami mäkkých tkanív hltanu, je možné podstúpiť zákrok pomocou laseru. Ak však vzniká v inej časti dýchacieho ústrojenstva, k úplnému odstráneniu chrápania je nutná plastická operácia alebo rádiofrekvenčná termoterapia.