Kto má alebo mal malé deti, určite vie, ako vzácny je spánok. Keď rodič dlhodobo nemá šancu poriadne sa vyspať, prestáva vnímať okolitý svet, v horšom prípade začne mať zdravotné ťažkosti. Jediné, čo ho zaujíma, sú tipy ako svoje dieťa na niekoľko hodín uspať.
Spánok u novorodencov a malých detí je veľmi individuálna záležitosť. Nedá sa presne určiť, kedy bábätko začne spať viac hodín alebo celú noc v kuse, aby si aj rodičia mohli oddýchnuť. Trpezlivosť a vnímanie potrieb vlastného dieťaťa sú v tomto prípade veľmi dôležité. Nemá zmysel porovnávať ho s inými deťmi a snažiť sa ho násilím natlačiť k nejakému ideálu. Za vyskúšanie však stojí pár vecí, ktoré sa mnohým osvedčili.
Obrázok: Spokojné deti
V miestnosti určenej na spanie sa snažíme zabezpečiť čo najlepšie podmienky. Aby sa dieťa správne vyvíjalo a rástlo, sú v noci dôležité hlavne tri veci - tma, príjemná teplota a čerstvý vzduch.
Spánok dieťaťa by nemalo rušiť žiadne umelé svetlo zvonku (pouličné lampy) ani vo vnútri (elektronika, budík, nočná lampička). Vhodnými závesmi, roletami alebo žalúziami zamedzíme osvetľovaniu z ulice. Odstránením všetkých rušivých svietiacich predmetov z izby umožníme dieťaťu pokojný spánok. V spálni, kde spí, by nemal byť ani mobil.
Na spanie je všeobecne vhodná teplota nižšia ako 20 ° C. Novonarodené bábätko má potrebu byť v teple, niektoré majú problémy s termoreguláciou. Väčšie deti sa naopak odkopávajú, potia a horšie spia. Školákom stačí teplota okolo 13-15 ° C. Ideálne je tú správnu teplotu, pri ktorej sa dieťaťu bude spať najlepšie, nájsť postupným skúšaním.
Udržiavanie správnej teploty súvisí s vetraním. Spálňu treba večer vyvetrať, aby sa kysličník uhličitý, ktorý vydychujeme, vymenil za kyslík. Dĺžka vetrania zase súvisí s tým, kde žijeme (na dedine alebo v meste, s ročným obdobím, koľko živých rastlín máme v byte atď.) S prísunom čerstvého vzduchu zabránime bolestiam hlavy a únave pri prebudení a ovplyvníme tým kvalitu spánku.
K lepšiemu zaspávaniu pomáhajú deťom (i dospelým) večerné rituály a pravidelnosť. Bábätko a malé dieťa si zvykne na určitý denný rytmus, ktorý mu pomôže získať povedomie o tom, čo bude nasledovať. Medzi typické príjemné a upokojujúce činnosti, ktoré pripravujú malé deti na spokojný spánok, patrí kúpanie.
Kontakt s mamičkou, teplá voda či jemná masáž s ľahkou vôňou olejčeka navodí príjemné pocity. Materské mlieko, večerné kaše, u väčších detí výber vhodnej večere zo správnych potravín - to všetko prispeje k hladkému zaspávaniu. Vyhnúť by sme sa mali cukru alebo zlým tukom, ktoré majú vplyv na produkciu spánkového hormónu.
Malé bábätko si ešte len zvyká na svet okolo a na svoje biorytmy. So zaspávaním mu pomáhajú najčastejšie vnemy, ktoré prichádzajú od mamičky prostredníctvom rôznych zmyslov. Medzi hlavné patrí chuť materského mlieka. Rado vníma jej dotyky - pokojný spánok navodí jemné maznanie či húpanie v náručí. Nebojte sa, nerozmaznáte ho. K uspávaniu sa tiež hodí spev. V minulosti existovala kopa uspávaniek, možno si ešte na nejakú spomeniete. Buďte v pohode, neponáhľajte sa. Bábätká vycítia váš stres alebo naopak pohodu.
Aktívne batoľa, ktoré neobsedí, nepostojí a veľa času venuje objavovaniu a poznávaniu, potrebuje aj veľa spánku. Väčšina batoliat sama nezaspí, potrebuje k tomu pomoc rodičov. Pravidelná doba ukladania do postieľky je základ. Nemali by sme sa nechať dieťaťom nahovoriť na odďaľovanie zaspávania.
Iný problém môže nastať u dieťaťa, ktoré je v predškolskom veku, alebo už chodí do škôlky. Niektoré deti nemajú potrebu poobede spať už asi od dvoch rokov (ak ale môžete, skúste pravidlo spánku v takto nízkom veku nevynechávať). Keď v škôlke napriek tomu spia, sú doma čulé dlhšie, než keby popoludní spať nemuseli.
Spôsobuje to problémy hlavne tam, kde sú v rodine dve malé deti (alebo viac). Prváčik je napríklad unavený po dni v škole a mladšie dieťatko je čulé, vyspaté zo škôlky. Večerné rituály je potom ťažké skĺbiť.
Medzi príjemné večerné rituály patrí spoločné čítanie rozprávky na dobrú noc. Tento zvyk od raného veku prinesie dieťaťu niekoľko benefitov. Každý deň sa môže tešiť na spoločnú pokojnú chvíľku so svojou mamičkou a so svojím oteckom (babičkou, dedkom, niekým blízkym).
Rozprávky dieťaťu prinášajú pohľad na svet pomocou symbolov, ktorým deti rozumejú. Zároveň majú istotu, že rozprávka vždy dobre skončí, čo je pre pokojnú noc dôležité. Spoločné čítanie navyše pomôže deťom od malička vytvárať dôležité zručnosti, ako je porozumenie textu, sústredenie, udržanie pozornosti a pod.
Každý človek, teda aj dieťa, by mal mať kvalitné miesto pre ničím nerušený spánok. To znamená mať tú správnu detskú posteľ, matrac, vankúš, obliečky ... Pretože deti rastú, musíme dohliadať na to, aby mali vždy správnu veľkosť postele a hlavne vhodný matrac. Na ten by sme sa mali zamerať najmä v prípade, že sa veci po deťoch dedia (čo je pochopiteľné).
Mali by sme skontrolovať, či je matrac hygienicky v poriadku, nie je preležaný alebo inak zničený. Pohodlný matrac z PUR peny a vysokoelastickej peny poskytne deťom pevnú oporu pri polohe na chrbte a brušku. Zároveň vytvorí primerane suchú mikroklímu, vďaka ktorej je dieťa v noci pokojnejšie, a dbá na antibakteriálnu a antialergickú ochranu dieťaťa.
Vyberajte z kvalitných detských matracov. Nezabudnite tiež na vhodné vankúše a detské prikrývky. Materasso šije prikrývky a vankúšiky z antialergických materiálov. Poťahová látka je z mäkkého nedráždivého materiálu, ktorý príjemne pôsobí na detskú pokožku.
Rodičia najmenších detí často riešia otázku, či má dieťa spať samo vo svojej postieľke, alebo v jednej posteli s mamičkou. Oboje má svoje odôvodnenie a zástancov. Dôležité je dať na vlastnú intuíciu a rozum.
Každý extrém môže byť pre dieťa škodlivý, všetko má svoje pre a proti. Dojčené bábätko má u mamičky pocit bezpečia a mamička nemusí každú chvíľu vstávať, aby ho nakŕmila, zase uložila a uspala. Nebezpečné to môže byť v prípade, keď je matka príliš unavená alebo dokonca opitá, či pod vplyvom drog, posteľ nie je dostatočne veľká a zabezpečená atď.
Úplne v poriadku tiež nie je, ak novorodenec spí vo vlastnej izbe na inom poschodí domu iba s najmodernejšími prístrojmi na stráženie.
Obrázok: Rituály pred spaním
Ak predchádzajúce rady nepomáhajú a problémy so zlým spánkom pretrvávajú, bude asi lepšie obrátiť sa na odborníka. Problémom môže byť aj časté pomočovanie dieťaťa. Bábätkám často stačí napríklad vymeniť plienku alebo zmeniť jej typ.
Ak problémy pretrvávajú u veľkých detí, príčinu treba hľadať s pomocou lekára alebo psychológa. Vždy je potrebné postupovať citlivo a s láskou k vlastnému dieťaťu, ktoré je aj v rámci jednej rodiny každé iné.