Všetci vieme, že popoludní už nemáme piť kávu a pred spaním si treba v spálni dobre vyvetrať. Ale čo tak dať si banánovú pochúťku alebo upraviť svoj pyžamový šatník?
Kvalita spánku výrazne ovplyvňuje náš život. Nikto nebude celý deň sršať energiou, keď sa noc predtým dobre nevyspal. Tipov, trikov a rád ako na kvalitnejší spánok je mnoho. V našom magazíne napríklad nájdete 25 tipov čo robiť, keď nemôžete spať.
Chcete zostať zdraví a podporovať svoju imunitu, ktorá vás ochráni pred vírusovými ochoreniami? Doprajte si dostatok spánku. Ak vstávate skoro, dostatočný počet hodín naspíte len vtedy, keď si pôjdete zavčasu ľahnúť. Tiež patríte medzi tých, ktorí si hovoria, že dnes idú do postele už o pol desiatej, ale nakoniec pozerajú jeden diel obľúbeného seriálu za druhým, a tak stratia pojem o čase? Nastavte si budík. Ale nie na dobu, kedy máte vstávať, ale na dobu, kedy máte ísť spať. Akonáhle zazvoní, budete vedieť, že je najvyšší čas ísť spať a skutočne budete spať potrebných 7-8 hodín.
Ponožky do postele sú ideálnym riešením pre všetkých, ktorí majú neustále studené ruky a nohy. Práve tento nepríjemný pocit vášmu telu zabraňuje, aby si skutočne oddýchlo, a zároveň sa podpisuje na zhoršenej kvalite spánku. Pocit teplých rúk a nôh vám naopak pomôže rýchlejšie zaspať. Pred spaním si teda oblečte teplé ponožky. V zime ich môžete ešte pred navlečením položiť na radiátor a nechať chvíľku nahriať.
Obrázok: Pocit teplých rúk a nôh vám pomôže s rýchlejším zaspávaním.
Určite ste už počuli o tom, že ten, kto nemôže zaspať, by mal pred spaním počítať ovečky. Takto si totiž efektívne zamestná mozog. Pravdepodobne ste už vyskúšali aj tento trik a ani ten nezabral. Skúšali ste ale namiesto ovečiek počítať čísla? Ideálne je začať s odpočítavaním od čísla 300 až k nule. Čísla si môžete hovoriť buď v duchu, alebo nahlas, a ak nie ste matematický génius, čísla váš mozog zamestnajú natoľko, že na nič iné už nebude mať kapacitu.
Kvalitnému spánku, okrem dobrého matraca a roštu, napomáha aminokyselina tryptofán, ktorá je obsiahnutá v mlieku. L-tryptofán pomáha mozgu produkovať serotonín (hormón šťastia) regulujúci rytmus spánku a bdenia. Vysoká hladina serotonínu je pomyselným synonymom pre relaxáciu a pokoj.
Teplé mlieko s medom pozná asi každý, ale banánovú pochúťku málokto. Ako na to?
Budete potrebovať:
1 pohár mlieka,
2 polievkové lyžice medu,
1 stredne veľký banán,
muškátový oriešok a škoricu podľa chuti.
Mlieko v hrnci uveďte do varu, pridajte med a starostlivo premiešajte. Po premiešaní teplú zmes prelejte do mixéra a pridajte banán. Pred mixovaním mlieko ochuťte škoricou a muškátovým orieškom. Po rozmixovaní si nápoj nalejte do hrnčeka a vychutnajte ideálne hodinu pred tým, než sa poberiete spať.
V čom si večer líhate do postele? V nohaviciach s pevnou gumou a kabátiku s gombíkmi? Aj pyžamo sa môže podpísať na kvalite spánku. Ak spávate v nohaviciach, zvoľte také, ktoré nemajú príliš tesnú gumu a vrecká. Guma, rovnako ako vrecká, vás môže pri spánku tlačiť. Na pyžame by nemalo byť zbytočne veľa gombíkov a iných ozdôb, ktoré vašu pokožku môžu v noci dráždiť. Ak na kabátiku máte gombíky, mali by byť predovšetkým ploché.
Môžete vyskúšať spať aj bez pyžama. Telo dokáže lepšie regulovať svoju teplotu a podporuje tak nielen rýchlejšie zaspávanie, ale aj chudnutie. Ak sa v noci potíte, skúste si pred spaním poriadne vyvetrať a teplotu udržiavať okolo 15-18 ° C, alebo do postele vhupnite len tak v Adamovom rúchu.
Len ťažko budete môcť zaspať, keď sa vám v hlave budú neustále premietať myšlienky na to, čo musíte urobiť nasledujúci deň. Položte si k posteli zápisník a všetko, čo vyrušuje vašu myseľ, si ihneď zapíšte. S čistou hlavou sa totiž zaspáva lepšie.
Obrázok: Zapíšte si všetko, čo vás vyrušuje od pokojného spánku.
Spíte na tradičnom perovom vankúši? Vyskúšajte alternatívnu cestu s pohánkovým vankúšom. Výplň tvorí sypaná pohánka, ktorá je hypoalergénna, a navyše cez ňu dobre prúdi vzduch. Prednosťou tejto výplne je fakt, že sa okamžite prispôsobí akejkoľvek polohe, v ktorej ležíte.
Vankúš je navyše možné nahrievať na radiátore alebo chladiť v chladničke, takže pomôže napríklad s opuchmi či preťaženými svalmi. Špecifickou záležitosťou pohánkového vankúša je "šušťanie". Pohánková náplň vydáva zvláštny šumivý zvuk, ktorý pripomína šum mora. A ako je dobre známe, šum mora má upokojujúce účinky.
Okrem pohánkového vankúša môžete siahnuť aj po zdravotnom či anatomickom vankúši, ktorý sa dokonale prispôsobí vašej krčnej chrbtici, odľahčí trapézové svaly a poskytne kvalitný odpočinok.
Trendom poslednej doby je audiovizuálny stimulačný prístroj AVS. Ľudia ho najčastejšie používajú práve k náprave spánkových porúch, ale aj k zmierneniu stresu alebo ako pomocníka pri depresiách a bolestiach. AVS sa skladá zo špeciálnych svetelných okuliarov, slúchadiel a ovládacej jednotky. Pomocou ovládania si vyberiete program a necháte svoje telo uviesť do stavu hlbokej relaxácie. Ak máte problémy so zaspávaním, obráťte sa na spánkové laboratórium.